Seller Comments
*****************2012 RENAULT MEGANE**************
* Auto
* Power Steering
* Air Conditioned
* Air Bags
* 1 Year Warranty & RWC

Seller Comments
*****************2012 RENAULT MEGANE**************
* Auto
* Power Steering
* Air Conditioned
* Air Bags
* 1 Year Warranty & RWC
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 207,437km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $7,990 |
| Transmission | Continuous Variable |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.90 L / 100 km |
| Colour ext / int | Grey / - |
| Registration | ZFU933 |
| Rego expiry | 03 Mar 2026 |
| VIN | VF1BZAC0TC0671209 |
| Stock No | 5231 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6910, ALPHAMOTIVE, (03) 8375 8785, 415 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
16" Alloy Wheels
4 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Conditioning
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Controls on Steering Column
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Brake Assist
CD Player
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exterior Highlights
Control - Electronic Stability
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front
Glovebox - Cooled
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - See me home
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Heated Door Mirrors
Intermittent Wipers - Variable
Keyless Card - with remote entry
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Rain Sensor (Auto wipers)
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Starter Button
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunglass Holder
Trim - Cloth
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
16 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Head Airbags
Engine Immobiliser
Keyless Entry & Drive
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 4 Speakers
Rain Sensing Wipers
Side Airbags
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6910, ALPHAMOTIVE, (03) 8375 8785, 415 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 205/60 R16 |
| Front rim size | 6.5x16 |
| Rear tyre size | 205/60 R16 |
| Rear rim size | 6.5x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1997 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 60.00 |
| Fuel consumption | 7.90 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 195 @ 3750 RPM |
| Maximum power (kW) | 103 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 186.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1471mm x 1808mm x 4295mm |
| Ground clearance unladen | 140 mm |
| Wheelbase | 2641 mm |
| Kerb weight | 1357 kg |
| Turning circle | 11.10 m |
| Rear track | 1547 mm |
| Front track | 1546 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Renault |
| Model | Megane |
| Variant | Dynamique |
| Series | X32 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6910, ALPHAMOTIVE, (03) 8375 8785, 415 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!