Seller Comments
Luxury large seven seat SUV with Strong off-road capabilities, great comfort and perfect for a family or the adventurous its ready to go. We have over 100 cars in stock, come on by and we'll be happy to help.

Seller Comments
Luxury large seven seat SUV with Strong off-road capabilities, great comfort and perfect for a family or the adventurous its ready to go. We have over 100 cars in stock, come on by and we'll be happy to help.

| Kilometres | 44,548km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 7 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 12.10 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | S066BVP |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
9 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control Multi-Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Air Conditioning - Rear
Alarm
Ambient Lighting - Interior
Amplifier - 1 Separate
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Bluetooth System
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Rear Vision
Cargo Blind - Rear
Cargo Tie Down Hooks/Rings
CD Player
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Door Handles - Exterior
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Cup Holders - 3rd Row
Daytime Running Lamps - LED
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Driver Attention Detection
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electronic Differential Lock
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front
Fog Lamp/s - Rear
Footrest - Drivers
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Glovebox - Cooled
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - See me home
Headlamps - Xenon (Low beam only)
Headrests - Active 1st Row (Front)
Hill Holder
Illuminated (puddle lamps) Door Mirrors
Illuminated - Switch Panel (Window/ Locking)
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Memory Card Reader
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assist - Graphical Display
Pedals - Sports
Power Door Mirrors - Anti Glare
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Power Windows - Remote Control Open/Close
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Remote Fuel Lid Release
Roof Rails
Scuff Plates (on door sills)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 7 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Seats - 3rd Row Split Fold
Side Steps
Side Steps - illuminated
Speed Dependant Volume Stereo
Starter Button
Sunglass Holder
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Trim - Cloth
Trip Computer
Tyre Pressure Monitoring - with logging/display
Video Player
Warning - Speed Alert
Woodgrain - Inserts
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Air Con + Climate Control Multi Zone
Active Front Head Restraints
Ambient Interior Lighting
Alarm System/Remote Anti Theft
Antenna - Roof-Mounted Shark Fin Type
Alloy Sports Pedals
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Exterior Mirrors
Cruise Control
Chrome Exterior Door Handles
Cargo Cover
Cup Holders - Front and Rear
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Centre Console Box - Multi-Purpose
Central Locking Remote Control
Collapsible Steering Column
Child Seat - Isofix Anchorage System
Chrome Surround - Exterior Side Windows
Cloth Trim
Driver Awareness Alert
Door Ajar Warning
Dust and Pollen Filter
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Differential Lock
Exterior Mirrors - Heated
Exterior Mirrors With Puddle Light
Electric Parking Brake
Electronic Stability Program
Emergency Stop Signal
Glovebox Cooler
Grab Handles - Front and Rear
Head Airbags
Headlights - Coming/Leaving Home Function
Hill Descent Control
Hill Holder
Headlights - Height Adjustable
High Mounted Rear Stop Light
Instrument Panel Light Dimmer
Engine Immobiliser
Keyless Entry and Drive
Luggage/Cargo Area Light(s)
Lockable Glove Box Compartment
Leather Steering Wheel
Memory Card Reader
Multi Function Control Screen
Multi Function Steering Wheel
Mobile Phone Connectivity
MAP/Reading Lights - Front
Park Assist
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Power Mirrors with Indicators & Folding
Power Steering
Power Windows
Rear Centre Armrest
Radio Compact Disc Player
Remote Fuel Lid Release
Roof Rails
Rear Privacy Glass
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror Day/Night
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for Front Seats
Split Fold Rear Seat
Sunglass Holder
Scuff Plates - on Doors Sill
Sound System with 9 Speakers
Start/Stop Button
Side Steps
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Trip Computer
Traction Control System
Tyre Pressure Monitoring System
Xenon Headlights
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
Comfort
| Seating capacity | 7 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 265/65 R17 |
| Front rim size | 8x17 |
| Rear tyre size | 265/65 R17 |
| Rear rim size | 8x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1968 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Gas Damper |
| Rear suspension | Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Multi-Link Sys |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 80.00 |
| Fuel consumption | 12.10 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 324 @ 2000 RPM |
| Maximum power (kW) | 155 @ 5500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 278.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1900mm x 1926mm x 4856mm |
| Ground clearance unladen | 200 mm |
| Wheelbase | 2800 mm |
| Kerb weight | 2206 kg |
| Turning circle | 0.00 m |
| Rear track | 1610 mm |
| Front track | 1610 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Haval |
| Model | H9 |
| Variant | Premium (4X4) |
| Series | |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!