Seller Comments
Brand new Polestar 3. Electric 0.00 engine, Rear wheel drive with Automatic transmission.

Seller Comments
Brand new Polestar 3. Electric 0.00 engine, Rear wheel drive with Automatic transmission.
| Kilometres | - |
| Seller type | New: Available to order |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | - |
| Fuel type | Electric |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
Standard Features
12 Volt Power Outlet - Load Area
3D View
Climate Control - 3 Zone
9 Airbags
Adaptive Air Suspension
Airbag Driver
Airbag - Passenger
AC/DC Charging
Active High Beam Control
Adaptive Cruise Control
Advanced Driver Assistance Systems
Active Emergency Stop Assist
Acoustic Glass
Ambient Interior Lighting
Alcolock Preparation
Alarm with Interior Movement Sensor
Android Operating System
Acoustic Vehicle Alert System
20 Inch Alloy Wheels
Brembo Brake Calipers
Blind Spot Information System
Carpet Floor Mats
CleanZone
Collision Mitigation Braking System
Collision Avoidance System
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Cross Traffic Alert with Brake Support
Cloth Upholstery - Black
Driver Awareness Alert
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Driver Alert System
Digital Instrument Cluster
Digital Key
Driver Monitoring
Daytime Running Lights
Exterior Mirrors - Auto Dimming
Extra USB Socket/s
Floor Carpets in Velour
Full LED Rear Light Bar
Frameless Exterior Mirrors
Front Storage Compartment
Goodbye Sequence
Google Services
Hill Descent Control
Heated Front Seats
Hazard Light Alert
Heat Pump
High Performance Sound System
Hands-Free Smart Tailgate
Engine Immobiliser
Intelligent Speed Assist
Lane Change Assist
LED Headlights
Lane Keeping Assist
Multi-media System with 14.5 inch Touch Screen
Multiple Ultrasonic Sensors
One Pedal Drive
Over-the-air-updates
Park Assist Pilot
Post Collision Braking
Performance Mode
Pilot Assist
Power Exterior Mirrors - Heated
Power Tailgate
Rear Air Conditioning Control Panel
Range Mode
Rear Collision Mitigation
Rear Collision Warning
Remote Frequency Key & NFC Card
Road Sign Information
Rain Sensing Wipers
Rear View Camera - Digital
Rear View Mirror - Auto Dimming
Safety Assistance
Soft Close Tailgate
Split Fold Rear Seat
Ski Bag
Speed Limiting Device
Slippery Road Alert
Panoramic Sunroof - Glass
Tyre Pressure Monitoring System
Tyre Repair Kit
Torque Vectoring Control
Top View Camera (360 Degree)
Wireless Apple Car Play
Welcome Sequence
Wireless Phone Charge
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 255/50 R20 |
| Front rim size | 8.5Jx20 ET40.5 |
| Rear tyre size | 285/45 R20 |
| Rear rim size | 9.5Jx20 ET39 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 0 |
| Number of cylinders | |
| Front suspension | Double Wishbone |
| Rear suspension | Integral Link |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Electric |
| Fuel tank capacity | 0.00 |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 0 |
| Maximum torque | 490 @ - RPM |
| Maximum power (kW) | 220 @ - RPM |
| CO2 level (g/km) | 0.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1614mm x 1968mm x 4900mm |
| Ground clearance unladen | 202 mm |
| Wheelbase | 2985 mm |
| Kerb weight | 2422 kg |
| Turning circle | 11.80 m |
| Rear track | 1655 mm |
| Front track | 1673 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Polestar |
| Model | 3 |
| Variant | Long Range Single Motor |
| Series | My25 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 24 |
| Service interval (kms) | 30,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!