Seller Comments
Brand new Land Rover Range Rover Velar. Hybrid 2.00 engine, All wheel drive with Automatic transmission.

Seller Comments
Brand new Land Rover Range Rover Velar. Hybrid 2.00 engine, All wheel drive with Automatic transmission.
| Kilometres | - |
| Seller type | New: Available to order |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded/Electric |
| Fuel consumption | 2.20 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
Standard Features
Climate Control - 2 Zone
6 Airbags
Airbag Driver
Airbag - Passenger
Anti-lock Braking
Apple Car Play
Adaptive Cruise Control with Steering Assist
Auto-deploying Door Handles
Animated Directional Indicators - Rear
Adaptive Dynamics
Autonomous Emergency Braking
Acoustic Laminated Windscreen
Air Quality Sensor
All Surface Progress Control
All Season Tyres
Android Auto
21 Inch Alloy Wheels
Body Coloured Roof
Bright Metal Pedals
Blind Spot Assist
Bluetooth Connectivity
Brake-pad Wear Indicator
Cabin Lighting
Cornering Brake Control
Carpet Floor Mats
Cargo Cover
Charging Cable - Public
Cup Holders - Front & Rear
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Digital Audio Broadcast Radio
Driver Monitoring
Dynamic Stability Control
Emergency Brake Assist
Electronic Brake Force Distribution
Exterior Grade Badge
Exterior Mirrors - Auto Dimming Driver Side
Electric Parking Brake
Flush Fit Door Handles
Fog Lights - Rear
Global Lock/Unlock Switch - Drivers Door
Headlights - Automatic Levelling
Headlights - Auto On/Off Function
Home Charging Cable
Hill Descent Control
Headlights Follow Me Home Function
Heated Rear Windshield with Timer
Hill Start Assist
Interactive Driver Display
Engine Immobiliser
Intrusion Sensor
Keyless Entry
Lockable Glove Box Compartment
Lane Keeping Assist
Lock Only Switch - Front Passenger Door
Leather Steering Wheel
Low Traction Launch
Leather Upholstery
Multi-media System with 11.4 inch Touch Screen
Morzine Headlining - Ebony
Metal Treadplates - Front
Open Differential
Online Pack with Data Plan
Power Adjustable Steering Column
Power Child Locks
Parking Distance Control Front & Rear
Paddle Shifters on Steering Wheel
Passive Front Head Restraints
Pivi Pro - Connected
Scuff Plate - Loadspace
Pixel LED Headlights with Signature DRL
Power Mirror Fold, Heated & App Lights
Power Front Seats 20 Way with Memory
Power Socket Pack 2
Power Tailgate
Power Windows - Anti-trap
Rear Centre Headrest
Rear Collision Monitor
Remote Infotainment System
Roll Stability Control
Rear Spoiler Tailgate Mounted
Rain Sensing Wipers
Rear Traffic Monitor
Rear View Mirror - Auto Dimming
Rear Wiper/Washer
Seatbelts - Reminder for All Seats
Surround Camera System - 3D
40/20/40 folding rear seats
Standard IP Cap Ends
Panoramic Sunroof - Sliding
Sound System with 12 Speakers
Single Speed Transfer Box
Self-sealing Tyres
Special Veneer
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Traction Control System
Tyre Pressure Monitoring System
Terrain Response 2 with Dynamic Program
Trailer Stability Control
Traffic Sign Recognition & Adaptive Speed Limiter
Torque Vectoring By Braking
Upholstery - Black
Unpainted Brake Calipers
Voice Recognition System
Wireless Device Charger
Wade Sensing
Windscreen - Solar Attenuating
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 265/45 R21 |
| Front rim size | 8.5Jx21 |
| Rear tyre size | 265/45 R21 |
| Rear rim size | 8.5Jx21 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1998 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Independent Double Wishbone |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Independent Double Wishbone |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Premium Unleaded/Electric |
| Fuel tank capacity | 69.00 |
| Fuel consumption | 2.20 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 640 @ 1500 RPM |
| Maximum power (kW) | 297 @ 5500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 51.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1683mm x 2041mm x 4797mm |
| Ground clearance unladen | 214 mm |
| Wheelbase | 2874 mm |
| Kerb weight | 2205 kg |
| Turning circle | 11.95 m |
| Rear track | 1657 mm |
| Front track | 1640 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Land Rover |
| Model | Range Rover Velar |
| Variant | P400E Autobiography (297Kw) |
| Series | L560 My26.5 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 16,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!