Seller Comments
Brand new Land Rover Range Rover Evoque. Hybrid 1.50 engine, All wheel drive with Automatic transmission.

Seller Comments
Brand new Land Rover Range Rover Evoque. Hybrid 1.50 engine, All wheel drive with Automatic transmission.
| Kilometres | - |
| Seller type | New: Available to order |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 3 cyl, 1.5 L |
| Fuel type | Premium Unleaded/Electric |
| Fuel consumption | 2.10 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
Standard Features
325mm Rear Brakes
349mm Front Brakes
Five Seat Interior
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Apple Car Play
Adaptive Cruise Control
Animated Directional Indicators - Rear
Autonomous Emergency Braking
Approach Illumination
All Surface Progress Control
All Season Tyres
Ambient Temperature Display
Android Auto
20 Inch Alloy Wheels
Body Coloured Roof
Bright Metal Pedals
Blind Spot Assist
Bluetooth Connectivity
Brake-pad Wear Indicator
Curtain Airbags
Configurable Autolock
Cabin Air Purification Plus
Condition Based Service System
Climatised Front Seats
Charging Cable - Public
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Configurable Cabin Lighting
Configurable Dynamics
ClearSight Ground View
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Driver Monitoring
Dynamic Stability Control
Dynamic Volume Control
Emergency Brake Assist
Electronic Brake Force Distribution
ECO Driving Style Assistant
Electric Motor
Exterior Mirrors - Auto Dimming Driver Side
Electric Parking Brake
Electric Power Steering
Electric Rear Axle Drive
Flush Fit Door Handles
Fog Lights - Rear
Headlights - Automatic Levelling
Headlights - Auto On/Off Function
Hill Descent Control
Heated Rear Windshield with Timer
Hill Start Assist
High Mounted Rear Stop Light
Hybrid Drive System
Interactive Driver Display
Interior Fr Dr Handles - Separate Locking Switches
Engine Immobiliser
Intrusion Sensor
Keyless Entry
Luggage/Cargo Area Light/s
Load Hooks
Lane Keeping Assist
Leather Steering Wheel
Low Traction Launch
Leather Upholstery
Mirror Courtesy Lighting
Overhead Lighting Console
Online Pack with Data Plan
Pwr Fr Seats 14 Way - Driver Mem & Manual H/rests
Power Adjustable Steering Column
Passive Suspension
Power Child Locks
Parking Distance Control Front & Rear
Paddle Shifters on Steering Wheel
Parking Emergency Braking (Autobrake)
Passive Front Head Restraints
Pivi Pro - Connected
Pixel LED Headlights with Signature DRL
Pixel Laser LED Headlights with Signature DRL
Premium Mats
Power Mirrors With Folding
Power Exterior Mirrors - Heated
Power Socket Pack 2
Power Tailgate
Power Windows With One-Touch Operation
Power Windows - Anti-trap
Rear Air Vents
Red Brake Calipers
Rear Camera
Rear Centre Headrest
Rear Collision Monitor
Remote Infotainment System
Rear Lights - LED
Roll Stability Control
Rear Spoiler Tailgate Mounted
Rain Sensing Wipers
Rear Traffic Monitor
Rear View Mirror - ClearSight
Rear Wiper/Washer
Side Airbags - Front Seats side
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Surround Camera System - 3D
40/20/40 folding rear seats
Speed Limiting Device
Seat Occupancy Detection - Passenger front
Panoramic Sunroof with Power Blind
Panoramic Sunroof - Sliding
Sound System with 11 Speakers
Subwoofer
Start-up Sequence with Movement, Dials & Lighting
Surround Sound System
Special Veneer - Wood
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Touchscreen 11.4 inch
Trip Computer
Traction Control System
Tyre Pressure Monitoring System
Terrain Response 2
Trailer Stability Control
Traffic Sign Recognition
Torque Vectoring By Braking
Towing Eyes - Front & Rear
Trailer Wiring Preparation
Voice Control
Ventilated Front Disc Brakes
Wireless Device Charger
Wheel Finish - Black
Wheel Finish - Dark Grey
Wheel Finish - Diamond Turned
Wheel Finish - Gloss
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 235/50 R20 |
| Front rim size | 8x20 |
| Rear tyre size | 235/50 R20 |
| Rear rim size | 8x20 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1497 |
| Number of cylinders | 3 |
| Front suspension | Not Sufficient Data |
| Rear suspension | Not Sufficient Data |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded/Electric |
| Fuel tank capacity | 65.00 |
| Fuel consumption | 2.10 L / 100 km |
| Valve gear type | 12 |
| Maximum torque | 540 @ 2000 RPM |
| Maximum power (kW) | 227 @ 5500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 49.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1649mm x 1904mm x 4371mm |
| Ground clearance unladen | 210 mm |
| Wheelbase | 2681 mm |
| Kerb weight | 2082 kg |
| Turning circle | 11.60 m |
| Rear track | 1632 mm |
| Front track | 1626 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Land Rover |
| Model | Range Rover Evoque |
| Variant | P300E Autobiography (227Kw) |
| Series | L551 My26.5 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 0 |
| Service interval (kms) | 0 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!