Seller Comments
Brand new Jeep Gladiator. Unleaded 3.60 engine, Four wheel drive with Automatic transmission.

Seller Comments
Brand new Jeep Gladiator. Unleaded 3.60 engine, Four wheel drive with Automatic transmission.
| Kilometres | - |
| Seller type | New: Available to order |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Ute Tray, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 6 cyl, 3.6 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 12.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
Standard Features
12 Volt Power Outlet
240 Amp Alternator
330mm Front Brakes
350mm Rear Brakes
Five Seat Interior
6 Airbags
700 Amp Maintenance Battery
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Apple Car Play
Adaptive Cruise Control with Emergency Stop
Antenna- Fixed Long Mast - Right Front
Alarm System/Remote Anti Theft
Active On-Demand 4x4 System
Automatic Stop/Start
Adjustable Steering Column
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Android Auto
Audio Streaming
Auxiliary Input Socket
17 Inch Alloy Wheels
Body Colour/Accent Colour Grille
Black Exterior Mirrors
Black Front Bumper
Black Hard Top Roof
Black Wheel Arch Flares
Bright Interior Accents
Bucket Front Seats
Blind Spot Monitoring
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Cruise Control
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Decal Pack
Differential Locks Front & Rear
Daytime Running Lights - LED
Dual Range Transfer Case
Entry Assist Grips
Electronic Front Stabiliser Bar Disconnect
Electro Hydraulic Power Steering
Exterior Mirrors with Indicators
Electronic Roll Mitigation
Electronic Stability Control
Forward Collision Warning Plus
Fold Down Windscreen
Fog Lights - LED
Floor Mats - Front & Rear
Full Metal Doors
Headlights - Automatic Levelling
Headlights - Auto On/Off Function
Heavy Duty Brakes
Heavy Duty Rock Slider with Step Assist
Heated Front Seats
Hill Start Assist
Heated Steering Wheel
Instrument Cluster Display - 12.3 Inch
Engine Immobiliser
Instrument Panel Bezels - Red-IAL
Key Theft Deterrent System
Light Assist - Auto High Beam Function
LED Headlights
LED Interior Lighting
Leather Gear Knob
Leather Handbrake Lever
Lumbar Support 4 Way
Leather Trimmed Upholstery
Multi-view Driver Information Display
Media Hub
Moulded Front Bumper
Multi-function Steering Wheel
Multi-media System with 8.4 inch Touch Screen
Mobile Phone Connectivity
Nappa Leather
Park Assist - Front
Park Assist - Rear
Premium Door Trim Panel
Parksense Front
Parksense Rear
Parkview
Power Exterior Mirrors - Heated
Power Seats 12 Way
Performance Shock Absorbers
Premium Steering Wheel
Power Windows
Radio AM/FM
Rear Cross Path Detection
Removable Doors
Remote Engine Start System
Removable Hard Top - 3 Piece
Remote Keyless Entry
Rear Lights - LED
Remote Proximity Keyless Entry
Rear Stabiliser Bar
Rock-Trac 4x4 System
Remote USB Port
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Rear Window Demister
Side Airbags
Satellite Navigation
Sports Bar
Storage Bag/s
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Speed Sensing Auto Door Lock
Split Fold Rear Seat
Special Identifying Badging
Skid Plate - Transfer Case
Skid Plate - Fuel Tank
Skid Plate - Transmission
Speed Limiting Device
Seatback Pockets - Front Seats
Steel Rear Bumper
Sound System with 9 Speakers
Premium Sound System
Subwoofer
Performance Suspension
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel 17 inch
Spare Wheel Carrier
Traction Control System
Tool Kit
Tyre Pressure Monitoring Display
Trail Rail Management System
Trailer Stability Control
Tinted Windows
Underbody Panelling
Uconnect 4
Upholstery - Black
USB Input Socket
Vented Bonnet
Ventilated Front Disc Brakes
Wash-Out Interior - Removable Carpet & Drain Plugs
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 255/75 R17 |
| Front rim size | 7.5x17 |
| Rear tyre size | 255/75 R17 |
| Rear rim size | 7.5x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 3604 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Coil Spring;Gas Pressurised Shock Absorber;Leading Arm;Link Coil; |
| Rear suspension | Coil Spring;Gas Pressurised Shock Absorber;Link Coil;Solid Axle;S |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 83.00 |
| Fuel consumption | 12.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 347 @ 4100 RPM |
| Maximum power (kW) | 209 @ 6400 RPM |
| CO2 level (g/km) | 288.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1909mm x 1894mm x 5591mm |
| Ground clearance unladen | 249 mm |
| Wheelbase | 3488 mm |
| Kerb weight | 2242 kg |
| Turning circle | 13.60 m |
| Rear track | 1636 mm |
| Front track | 1636 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Jeep |
| Model | Gladiator |
| Variant | Rubicon (4X4) |
| Series | Jt My25 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 12,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X4 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!