Seller Comments
Brand new Suzuki Swift. Unleaded 1.20 engine, Front wheel drive with Automatic transmission.

Seller Comments
Brand new Suzuki Swift. Unleaded 1.20 engine, Front wheel drive with Automatic transmission.
| Kilometres | - |
| Seller type | New: Available to order |
| Price | - |
| Transmission | Continuous Variable |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 4.80 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
Standard Features
Five Seat Interior
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Apple Car Play
Adjustable Speed Limiter
Adjustable Steering Column
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Android Auto
Automatic Lights
16 Inch Alloy Wheels
Black A & B Pillars
Brake Assist
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Black Grille with Chrome Accent
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Cruise Control
Digital Clock
Digital Climate Control
Digital Speedometer
Daytime Running Lights
Electronic Brake Force Distribution
Electromagnetic Tailgate Opener
Electronic Stability Control
Fog Lights - Front
Front Wipers 2 Speed
Headlights - Automatic Levelling
High Beam Assist
Handsfree Mobile Communication
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Front
Intermittent Wipers - Rear
Keyless Entry & Start
LED Headlights
Leather Steering Wheel
Multi-function Steering Wheel
Multi-media System with 9.0 inch Touchscreen
Mobile Phone Connectivity
Privacy Glass
Projector Headlights
Power Mirrors
Reversing Camera
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Sound System with 4 Speakers
Steering Wheel - Flat Bottomed
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
USB Input Socket
Ventilated Front Disc Brakes
Voice Recognition System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 185/55 R16 |
| Front rim size | 6Jx16 |
| Rear tyre size | 185/55 R16 |
| Rear rim size | 6Jx16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1242 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Coil Spring;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Coil Spring;Torsion Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 37.00 |
| Fuel consumption | 4.80 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 120 @ 4400 RPM |
| Maximum power (kW) | 66 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 110.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1495mm x 1735mm x 3840mm |
| Ground clearance unladen | 120 mm |
| Wheelbase | 2450 mm |
| Kerb weight | 900 kg |
| Turning circle | 9.60 m |
| Rear track | 1520 mm |
| Front track | 1520 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Suzuki |
| Model | Swift |
| Variant | Gl (Qld) |
| Series | Az Series Ii My22 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Light Up To 25K |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!