Seller Comments
Brand new Subaru Impreza. Unleaded 2.00 engine, All wheel drive with Automatic transmission.

Seller Comments
Brand new Subaru Impreza. Unleaded 2.00 engine, All wheel drive with Automatic transmission.
| Kilometres | - |
| Seller type | New: Available to order |
| Price | - |
| Transmission | Continuous Variable |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.50 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Adaptive Cruise Control
Auto Door Lock/Unlock
Autonomous Emergency Steering
Automatic Hold Function
Auto/Intelligent Speed Limiter
Adjustable Passenger Seat - Manual
Antenna - Roof-mounted Shark Fin type
Automatic Stop/Start
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Active Torque Split
Active Torque Vectoring System
Audio Streaming
Auxiliary Input Socket
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Body Coloured Rear Garnish
Bottle Holders - Front & Rear
Brake Light Recognition
Blind Spot Monitoring
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Cushion Airbag Passenger Seat - Front
Climate Control Memory
Cargo Cover - Retractable
Cup Holders - Front & Rear
Centre Console Box - Multi-purpose
Cornering Lamps
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Cloth Upholstery
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Distraction Warning
Driver Monitoring
Daytime Running Lights - LED
Drowsiness Warning
Dusk Sensing Headlights
Eyesight Assist Monitor
Electronic Brake Force Distribution
Electroluminescent Gauges
Emergency Lane Keep Assist
Exterior Mirrors - Heated
Electric Parking Brake
Electronic Stability Control
Electronic Throttle Control
Extra USB Socket/s
Facial Recognition
Fog Lights - LED
Far Side Airbags - Centre
Front Side Radar
Front View Monitor
Front Wiper De-icer
Headrests - Adjustable on All Seats
Headlights - Automatic Levelling
High Beam Assist
Handsfree Mobile Communication
Heated Front Seats
Headlights - Auto Off
Intelligent Drive
Engine Immobiliser
Intelligent Mode
Intermittent Wipers - Variable
Lane Change Assist
Lane Centering Function
Lane Departure Prevention
Lane Departure Warning
LED Headlights
Leather Gear Selector
Load Hooks
Lane Sway Warning
Leather Steering Wheel
Lead Vehicle Start Alert
Multi Information Display 4.2 inch LCD
Multi Information Display Memory
Manual Mode
Push Button Start
Pre-Collision Brake Assist
Pre-Collision Braking System
Pre-Collision Throttle Management
Parking Distance Control Rear
Power Lumbar Support Driver Seat
Paddle Shifters on Steering Wheel
Power Front Seat Driver 8 Way
Power Mirrors With Folding
Power Mirrors With Indicators
Passenger Safety Cell
Power Windows
Power Windows - Auto Up/Down - Front
Radio AM/FM
Rear Cross Traffic Alert
Rear Privacy Glass - Rear & Side Windows
Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Reverse Auto Braking
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Side Airbags - Front Seats side
Subaru Eye Sight System
Split Fold Rear Seat
Siri Compatibility
Smart Key
Speed Limiting Device
Sports Mode
Sports Pedals
Steering Responsive Headlights
Sound System with 6 Speakers
Speed Sign Recognition System
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Side View Monitor
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Touchscreen 11.6 inch
Traction Control System
Tyre Pressure Monitoring System
Traffic Sign Recognition
Top View Camera (360 Degree)
Upholstery - Black
Vision Assist
Vehicle Dynamics Control System
Voice Recognition System
Wireless Apple Car Play
Wide-angle Monocular Camera
Wireless Android Auto
Wireless Device Charger
Welcome Lights
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 225/40 R18 9 |
| Front rim size | 7.5Jx18 |
| Rear tyre size | 225/40 R18 9 |
| Rear rim size | 7.5Jx18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1995 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut;Stabiliser Bar |
| Rear suspension | Double Wishbone;Stabiliser Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 50.00 |
| Fuel consumption | 7.50 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 196 @ 4000 RPM |
| Maximum power (kW) | 115 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 170.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1480mm x 1780mm x 4490mm |
| Ground clearance unladen | 130 mm |
| Wheelbase | 2670 mm |
| Kerb weight | 1435 kg |
| Turning circle | 10.60 m |
| Rear track | 1545 mm |
| Front track | 1540 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Subaru |
| Model | Impreza |
| Variant | 2.0R (Awd) |
| Series | My25 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small Up To 40K |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!