Seller Comments
Brand new Cupra Born. Electric 0.00 engine, Rear wheel drive with Automatic transmission.

Seller Comments
Brand new Cupra Born. Electric 0.00 engine, Rear wheel drive with Automatic transmission.
| Kilometres | - |
| Seller type | New: Available to order |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 4 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | - |
| Fuel type | Electric |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
Standard Features
280mm Rear Brakes
Climate Control - 2 Zone
340mm Front Brakes
Four Seat Interior
Dual Front Airbags Package
Automatic Air Con / Climate Control
AC/DC Charging
Active High Beam Control
AC Normal Charging Capability
Apple Car Play
Adaptive Cruise Control
Aluminium Finish Pedals
Ambient Interior Lighting
Alarm System/Remote Anti Theft
Android Auto
19 Inch Alloy Wheels
Curtain Airbags
Central Airbag
Charging Cable - Mode 3
Cyclist Recognition
Digital Audio Broadcast Radio Plus
DC Rapid Charging
Driver Fatigue Detection
Digital Cockpit
Driving Profile Selection
Dusk Sensing Headlights
Electric Motor
Electric Power Steering
Exit Warnings System
Fog Lights - LED
Floor Mats - Front & Rear
Front Assist
Heated Steering Wheel
Engine Immobiliser
Keyless Entry & Start
Lane Assist
LED Headlights
Light Assist
Lithium-ion Battery
Leather Steering Wheel
Multi-function Steering Wheel
Multi-media System with 12 inch Touchscreen
Park Assist
Pedestrian Recognition
Power Mirrors With Heated & Folding
Pre-collision Systems
Progressive Steering
Rear Cross Traffic Alert
Regenerative Braking
Rear Lights - LED
Roof-mounted Rear Spoiler
Rear Speakers
Rain Sensing Wipers
Rear View Mirror - Auto Dimming
Side Airbags
Side Assist
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Surround Camera System
Sports Seats - Bucket
Self-sealing Tyres
Sports Suspension
Tyre Pressure Loss Warning System
Tyre Pressure Monitoring System
Tinted Windows - Rear
USB-C Input Socket/s
Ventilated Front Disc Brakes
Wheel Finish - Black & Copper
Wireless Phone Charge
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
Comfort
| Seating capacity | 4 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 215/50 R19 |
| Front rim size | 7.5Jx19 |
| Rear tyre size | 215/50 R19 |
| Rear rim size | 7.5Jx19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 0 |
| Number of cylinders | |
| Front suspension | Hydraulic Shock Absorber;Independent;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Coil Spring;Hydraulic Shock Absorber;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Electric |
| Fuel tank capacity | 0.00 |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 0 |
| Maximum torque | 310 @ - RPM |
| Maximum power (kW) | 170 @ - RPM |
| CO2 level (g/km) | 0.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1540mm x 1809mm x 4324mm |
| Ground clearance unladen | 131 mm |
| Wheelbase | 2766 mm |
| Kerb weight | 1927 kg |
| Turning circle | 10.15 m |
| Rear track | 1513 mm |
| Front track | 1537 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Cupra |
| Model | Born |
| Variant | (4 Seat) |
| Series | K1 My24 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small From 40K |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!