Seller Comments
Brand new BMW 118. Premium 1.50 engine, Front wheel drive .

Seller Comments
Brand new BMW 118. Premium 1.50 engine, Front wheel drive .
| Kilometres | - |
| Seller type | New: Available to order |
| Price | - |
| Transmission | - |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 3 cyl, 1.5 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
Standard Features
12 Volt Power Outlet
280mm Rear Brakes
307mm Front Brakes
Five Seat Interior
6 Airbags
Attention Assist
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Automatic Climate Control Filtered
Apple Car Play
Approach Control Warning
Adaptive Suspension
Automatic Emergency Call (eCall)
Aerodynamic Pack
Aluminium Front Grille
Adaptive LED Headlights
Anthracite Headlining
ARB Technology
Aluminium Sill Guards - Personalised
Automatic Stop/Start
Android Auto
18 Inch Alloy Wheels
Brake Energy Regeneration
Bottle Holders - Front & Rear
Black Buttons
Bluetooth Connectivity - Multi-connection
Black Vent Surrounds
Brake-pad Wear Indicator
Configurable Ambient Interior Lighting
Caring Car
Comfort Access System
Cornering Brake Control
City Braking Intervention
Condition Based Service System
Cruise Control with Stop & Go
Cruise Control with Braking Function
Chrome Grille Surround
Cup Holders - Front Seats
Central Locking Remote Control
Comfort Mode
Connect Pro Pack
Crash Sensor
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Driving Assistant Plus
Driving Assistant
Dynamic Brake Lights
Driving Experience Control
Door Handle Courtesy Lights
Drive Recorder
Drivers Seat Adjustable Backrest Width
Dynamic Stability Control
Drivers Side Logo Projection
Dynamic Traction Control
ECO Pro
Electric Seat Adjustment
Exterior Mirrors - Auto Dimming Driver Side
Exterior Mirrors - Gloss Base
Electromechanical Park Brake
Exterior Mirror - Reverse Tilt on Passenger Side
Electric Power Steering
First Aid Kit
Folding Floor Insert
Fog Lights - LED
Full LED Tail Lights
Goodbye Sequence
Gloss Finish Exterior Window Surrounds
Head Airbags - 2nd Row Seats (side)
Head Airbags - Front Seats (side)
Headlights - Auto On/Off Function
High Beam Assist
Hill Descent Control
Heated Front Seats
Head Up Display
Integrated Brake System
Instrument Cluster Display - 10.25 Inch
iDrive Controller
Engine Immobiliser
Intelligent Personal Assistant
Interior Trim Special
Live Cockpit Pro
Lane Change Warning
Lane Departure Warning
Load Hooks
Light Pack
Lumbar Support Both Front Seats
Leather Steering Wheel
Live Traffic Monitoring
Model Designation Deletion
Multi-function Sports Steering Wheel
Multi-media System with 10.25 inch Touch Screen
M Sport Package
Navigation System
Park Assist Plus
Parking Distance Control Front & Rear
Personal eSIM
Performance Control
Power front seats
Power front seat Driver/memory
Power front seat Passenger/memory
Power Mirrors With Folding
Power Exterior Mirrors - Heated
Panoramic View Monitor
Rain Sensor
Rear Collision Prevention
Rear Cross Traffic Alert
Reverse Assist
Rear Lights - LED
Remote Software Update
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Rear Wiper/Washer
Side Airbags - Front Seats side
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Storage Compartment Front Centre Armrest
Storage Compartment - Front Door/s
Storage Compartment Package
Storage Compartment - Rear Door/s
Servotronic
Single Exhaust Tailpipe
Split Fold Rear Seat
Shadow Line - High Gloss
Shadow Line - Extended Contents
Sports Mode
Smartphone Interface
Smartphone Tray including Wireless Charging
Storage Nets - Back of Front Seats
Speed Limit Information
Sports Seats - Front
Sound System with 6 Speakers
Standard Suspension
TeleServices
Trim Finishers Illuminated
Through Loading System
Tyre Pressure Monitoring System
Tyre Repair Kit
Two-tone Wheels
Upholstery - Alcantara/Veganza
Upholstery - Black
USB-C Input Socket/s
Vehicle Apps
Ventilated Front Disc Brakes
Velour Floor Mats
Voice Recognition System
Welcome Lights
Warning Triangle
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 225/40 R18 |
| Front rim size | 8Jx18 |
| Rear tyre size | 225/40 R18 |
| Rear rim size | 8Jx18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1499 |
| Number of cylinders | 3 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Independent Double Wishbone |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 49.00 |
| Fuel consumption | 6.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 12 |
| Maximum torque | 230 @ 1500 RPM |
| Maximum power (kW) | 115 @ 4900 RPM |
| CO2 level (g/km) | 145.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1459mm x 1799mm x 4360mm |
| Ground clearance unladen | 153 mm |
| Wheelbase | 2670 mm |
| Kerb weight | 1390 kg |
| Turning circle | 11.40 m |
| Rear track | 1562 mm |
| Front track | 1561 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | BMW |
| Model | 118 |
| Variant | M Sport Sport Collection |
| Series | F70 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 0 |
| Service interval (kms) | 0 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small From 40K |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!