Seller Comments
*** HOLDEN BARINA 5 DOOR- AUTO- LOVELY CAR*** *** ABSOLUTE BEST PRICE PLUS ORC*** THIS ONE DEFINITELY MAKESVTHE PRRFECTV1st OR SECOND CAR A RIPPER EXAMPLE - FINISHED IN SILVER BIRCH IS GENUINELY SPOTLESS INSIDE AND OUT

Seller Comments
*** HOLDEN BARINA 5 DOOR- AUTO- LOVELY CAR*** *** ABSOLUTE BEST PRICE PLUS ORC*** THIS ONE DEFINITELY MAKESVTHE PRRFECTV1st OR SECOND CAR A RIPPER EXAMPLE - FINISHED IN SILVER BIRCH IS GENUINELY SPOTLESS INSIDE AND OUT

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 103,200km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $7,955 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.6 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.60 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | PMCBB1 |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | TSNBBV |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 283639, Prospect Motor Company, (08) 7160 3893, 44 Main North Road, Prospect, 5082 SA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
15" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Conditioning
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Brake Assist
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Grille Surround
Control - Electronic Stability
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Disc Brakes Front Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Flip/Fold Out Key
Gloveboxes - Upper & Lower
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - See me home
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Intermittent Wipers - Variable
Metallic Finish Air Vents (interior)
Metallic Finish Centre Stack/ HVAC
Multi-function Steering Wheel
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Storage Compartment - in Dash
Sunvisor - Vanity Mirror for Driver
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Tacho
Trim - Cloth
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Adjustable Driver Seat - Manual
Antenna - Roof-mounted Bee-sting type
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
AUX/USB Input Socket
15 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Bumpers
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Bottle Holders - Front Seats
Cruise Control
Chrome Grille Surround
Cup Holders - Front & Rear
Central Locking Remote Control
Child Seat Anchor Points
Cloth Trim
Door Pockets - Front Seat
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Flip/Folding key
Grab Handles - Front & Rear
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Headlights - Coming/Leaving Home Function
Halogen Headlights
High Mounted Rear Stop Light
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
Luggage/Cargo Area Light/s
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Mobile Phone Connectivity
Map/Reading Lights - Front
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Remote Boot/Hatch Release
Radio CD with 6 Speakers
Remote Fuel Lid Release
Rear Spoiler
Rear Wiper/Washer
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for Front Seats
Storage Compartment - In Dash
Side Front AirBags
Split Fold Rear Seat
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Sunvisors with Vanity Mirrors
Traction Control System
Tyre Repair Kit
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 283639, Prospect Motor Company, (08) 7160 3893, 44 Main North Road, Prospect, 5082 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 195/65 R15 |
| Front rim size | 6x15 |
| Rear tyre size | 195/65 R15 |
| Rear rim size | 6x15 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1598 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Macpherson Str |
| Rear suspension | Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Torsion Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 46.00 |
| Fuel consumption | 6.60 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 155 @ 4000 RPM |
| Maximum power (kW) | 85 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 161.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1517mm x 1735mm x 4039mm |
| Ground clearance unladen | 149 mm |
| Wheelbase | 2525 mm |
| Kerb weight | 1256 kg |
| Turning circle | 10.10 m |
| Rear track | 1495 mm |
| Front track | 1497 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Holden |
| Model | Barina |
| Variant | Cd |
| Series | Tm My15 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 9 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Light |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 283639, Prospect Motor Company, (08) 7160 3893, 44 Main North Road, Prospect, 5082 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!