Seller Comments
Top ute inside and out. 6 speed auto transmission. large try and partial service history Comes with RWC , REG and 1 year extended warranty. more info call George on [Use platform contact options to connect with the dealer]

Seller Comments
Top ute inside and out. 6 speed auto transmission. large try and partial service history Comes with RWC , REG and 1 year extended warranty. more info call George on [Use platform contact options to connect with the dealer]

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 217,990km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $11,000 |
| Transmission | Auto Seq Sportshift |
| Body type | Ute Tray, 2 Doors, 2 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 4 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 10.70 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / Grey |
| Registration | BRO959 |
| Rego expiry | 08 Mar 2026 |
| VIN | 6FPAAAJGCMBM56908 |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6170, Blue Star Motors, (03) 4309 4684, 218 Main Street, Bacchus Marsh, 3340 VIC.
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
16 Inch Alloy Wheels
Body Kit
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Electronic Brake Force Distribution
Fog Lights - Front
Engine Immobiliser
Power front seat Driver
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 4 Speakers
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Sport Seats
Trip Computer
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6170, Blue Star Motors, (03) 4309 4684, 218 Main Street, Bacchus Marsh, 3340 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 2 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 215/60 R16 |
| Front rim size | 7x16 |
| Rear tyre size | 215/60 R16 |
| Rear rim size | 7x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 3984 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Control Link;Coil Spring;Gas Damper |
| Rear suspension | Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 81.00 |
| Fuel consumption | 10.70 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 391 @ 3250 RPM |
| Maximum power (kW) | 195 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 236.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1499mm x 1897mm x 5382mm |
| Ground clearance unladen | 0 mm |
| Wheelbase | 3104 mm |
| Kerb weight | 1595 kg |
| Turning circle | 11.80 m |
| Rear track | 1583 mm |
| Front track | 1583 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Falcon |
| Variant | R6 |
| Series | Fg Upgrade |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X2 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6170, Blue Star Motors, (03) 4309 4684, 218 Main Street, Bacchus Marsh, 3340 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!