Seller Comments
2015 RENAULT CAPTUR DYNAMIQUE AUTOMATIC CRUISE CONTROL REVERSE CAMERA FULL SERVICE HISTORY RWC TINTED WINDOWS LEATHER CLIMATE CONTROL PUSH BUTTON START LEATHER STEERING WHEEL ALLOYS

Seller Comments
2015 RENAULT CAPTUR DYNAMIQUE AUTOMATIC CRUISE CONTROL REVERSE CAMERA FULL SERVICE HISTORY RWC TINTED WINDOWS LEATHER CLIMATE CONTROL PUSH BUTTON START LEATHER STEERING WHEEL ALLOYS

| Kilometres | 149,000km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $9,990 |
| Transmission | Automated Manual |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 5.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | Grey / Black |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | VF12R401EF0716518 |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 12345, Wholesale Car Garage, (03) 8820 5512, 1 Robbins Circuit, Williamstown North, 3016 VIC.
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Antenna - Roof-mounted Bee-sting type
Adjustable Speed Limiter
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
AUX/USB Input Socket
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Cruise Control
Cup Holders - Front Seats
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Cloth Trim
Dust & Pollen Filter
Door Pockets - Front & Rear
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Exterior Mirrors - Heated
Electronic Stability Program
Emergency Stop Signal
Fog Lights - Front
Fog Lights - Front with Cornering Function
Glovebox Compartment
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Headlights - Coming/Leaving Home Function
Hill Holder
Headlights - Height Adjustable
Engine Immobiliser
Keyless Entry & Drive
Luggage/Cargo Area Light/s
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Mobile Phone Connectivity
Parking Distance Control Rear
Power Mirrors With Indicators
Power Steering
Power Windows
Radio Compact Disc Player
Rear Privacy Glass
Rear Spoiler
Removable Seats Cover
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror Day/Night
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for Front Seats
Storage Compartment - Centre Floor Console
Storage Compartment - In Dash
Speed Sensing Auto Door Lock
Split Fold Rear Seat
Seatback Pockets - Front Seats
Start/Stop Button
Steering Wheel-mounted Audio Controls
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 12345, Wholesale Car Garage, (03) 8820 5512, 1 Robbins Circuit, Williamstown North, 3016 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 205/55 R17 |
| Front rim size | 6.5x17 |
| Rear tyre size | 205/55 R17 |
| Rear rim size | 6.5x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1197 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Macpherson Str |
| Rear suspension | Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Torsion Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 45.00 |
| Fuel consumption | 5.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 190 @ 2000 RPM |
| Maximum power (kW) | 88 @ 4900 RPM |
| CO2 level (g/km) | 125.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1566mm x 1778mm x 4122mm |
| Ground clearance unladen | 163 mm |
| Wheelbase | 2606 mm |
| Kerb weight | 1215 kg |
| Turning circle | 10.40 m |
| Rear track | 1516 mm |
| Front track | 1531 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Renault |
| Model | Captur |
| Variant | Dynamique |
| Series | J87 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 12345, Wholesale Car Garage, (03) 8820 5512, 1 Robbins Circuit, Williamstown North, 3016 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!