Seller Comments
2009 Hyundai Getz SX TB

Seller Comments
2009 Hyundai Getz SX TB
| Kilometres | 75,776km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Manual |
| Body type | Hatch, 3 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.6 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.20 L / 100 km |
| Colour ext / int | Red / - |
| Registration | WXU954 |
| Rego expiry | 16 Apr 2025 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 9931, Kings Cars Ballarat, (03) 4309 4674, 345 Learmonth Road, Wendouree, 3355 VIC.
Optional Extras
4 Wheel Disc Brakes
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt only
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Air Conditioning - Pollen Filter
Alarm
Audio - Aux Input USB Socket
Audio Decoder - WMA
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Side Mouldings
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Clock - Digital
Control - Electronic Stability
Control - Traction
Cup Holders - 1st Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Front Stabiliser
Headrests - Active 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Independent Front Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors
Power Steering
Power Windows - Front only
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Rear Wiper/Washer
Remote Fuel Lid Release
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Seats - Anti-submarining 1st Row (Front)
Spare Wheel - Full Size Steel
Sunglass Holder
Sunvisor - Vanity Mirror for Driver
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Tacho
Trim - Cloth
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Alarm System/Remote Anti Theft
Central Locking Remote Control
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 9931, Kings Cars Ballarat, (03) 4309 4674, 345 Learmonth Road, Wendouree, 3355 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 3 |
| Front tyre size | 175/65 R14 |
| Front rim size | 5x14 |
| Rear tyre size | 175/65 R14 |
| Rear rim size | 5x14 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1599 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Rear suspension | Coil Spring;Gas Damper;Torsion Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 45.00 |
| Fuel consumption | 6.20 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 144 @ 3200 RPM |
| Maximum power (kW) | 78 @ 5800 RPM |
| CO2 level (g/km) | 148.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1495mm x 1665mm x 3825mm |
| Ground clearance unladen | 125 mm |
| Wheelbase | 2455 mm |
| Kerb weight | 1107 kg |
| Turning circle | 10.00 m |
| Rear track | 1440 mm |
| Front track | 1450 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Hyundai |
| Model | Getz |
| Variant | Sx |
| Series | Tb My09 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Light |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 9931, Kings Cars Ballarat, (03) 4309 4674, 345 Learmonth Road, Wendouree, 3355 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!