Seller Comments
Wow what a beast , come on in drive mint , just arrived be quick

Seller Comments
Wow what a beast , come on in drive mint , just arrived be quick
| Kilometres | 150,500km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Continuous Variable |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.80 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 19228, Uppill Place Car Disposal Centre, (08) 6280 2240, 77 Buckingham Drive, Wangara, 6065 WA.
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Brake Assist
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Head Airbags
Engine Immobiliser
Mobile Phone Connectivity
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Side Front AirBags
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 19228, Uppill Place Car Disposal Centre, (08) 6280 2240, 77 Buckingham Drive, Wangara, 6065 WA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 205/55 R16 |
| Front rim size | 6.5x16 |
| Rear tyre size | 205/55 R16 |
| Rear rim size | 6.5x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1997 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 60.00 |
| Fuel consumption | 7.80 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 195 @ 3750 RPM |
| Maximum power (kW) | 103 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 181.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1471mm x 1808mm x 4317mm |
| Ground clearance unladen | 123 mm |
| Wheelbase | 2641 mm |
| Kerb weight | 1356 kg |
| Turning circle | 0.00 m |
| Rear track | 1547 mm |
| Front track | 1546 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Renault |
| Model | Megane |
| Variant | Expression |
| Series | B95 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 19228, Uppill Place Car Disposal Centre, (08) 6280 2240, 77 Buckingham Drive, Wangara, 6065 WA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!