Seller Comments
ALL NEW MY26 REXTON SPORT NOW IN STOCK **ABN HOLDERS SPECIAL

Seller Comments
ALL NEW MY26 REXTON SPORT NOW IN STOCK **ABN HOLDERS SPECIAL
| Kilometres | 10km |
| Seller type | Dealer: New In Stock |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 7 Seats |
| Drive type | Four Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.2 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 8.70 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 10680, Brighton Auto - NEW, (03) 9917 4564, 67 Nepean Highway, Elsternwick, 3185 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
20" Alloy Wheels
4 Wheel Ventilated Disc Brakes
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Airbags - Side for 2nd Row Occupants (rear)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Air Conditioning - Rear
Alarm
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Blinds Power - Side Windows Rear
Bluetooth System
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exterior Highlights
Chrome Fog Lamp Bezels/surrounds
Chrome Grille
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - VRU
Collision Warning - Forward
Collision Warning - VRU
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - Lead Vehicle Start Active Assist
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
Dual Range Transmission
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seat - Passenger
Electronic Differential Lock
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front LED
Footwell Lamps - Front
Front Stabiliser
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Gloss Finish - Exterior Highlights
Grab Handles - 2nd Row
Grille - Black
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Heated Seats - 1st Row
Heated Seats - 2nd Row
Hill Holder
Illuminated (puddle lamps) Door Mirrors
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Laminated Windscreen
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Painted - Wheels
Park Brake - Electric
Power - Boot/Tailgate
Power Door Mirrors - Auto Dipping (Reversing)
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Door Mirrors - with Memory
Standard Features
Additional 12 Volt Socket/S
12 Volt Power Outlet - Load Area
12 Volt Power Outlet
2ND ROW Folding/Reclining/Tumbling 60/40 Split
3RD ROW Vents With Controls
Seven Seat Interior
Dual Front Airbags Package
Automatic Brake Hold
Airbag - Knee Driver
Anti-Lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Apple CAR Play
Adaptive Cruise Control
Autonomous Emergency Braking
Automatic Hold Function
Ambient Interior Lighting
Alarm System/Remote Anti Theft
Auto Limited Slip Differential
Acoustic Laminated Windscreen
Antenna - Roof Mounted
Adjustable Steering Column
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Android Auto
20 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Blind Spot Warning
Bluetooth Connectivity - Multi-Connection
Curtain Airbags
Chrome Front Grille
Chrome Front Garnish
Chrome Highlight - Interior
Cup Holders - Rear Seats
Centre Console Box - Multi-Purpose
Central Locking Remote Control
Chrome Rear Garnish
Child Seat Anchor Points
Distance Alert System
Driver Attention Warning
Driver Mode Selection
Dust & Pollen Filter
Door Pockets - Front & Rear
Daytime Running Lights - LED
Electronic Brake Force Distribution
ECO Mode
Electronic Gear Selector
Exterior Mirrors With Puddle Light
Exterior Mirrors - Tilt When Reversing
Electric Parking Brake
Electric Steering Column Lock
Electronic Stability Program
Emergency Stop Signal
Exit Warnings System
Forward Collision Warning
FOG Lights - LED
Grab Handles - 2ND ROW
Headlights - Auto On/Off Function
Hill Descent Control
Heated Front Seats
Heated Rear Seats - Outer
Hill Start Assist
High Mounted Rear Stop Light - LED
Hands-Free Smart Tailgate
Heated Steering Wheel
Instrument Cluster Display - 12.3 Inch
Illuminated Door Sill Panels - Front
Engine Immobiliser
Integrated Memory System - Driver Seat
LCD Instrument Cluster - Coloured
Lane Change Warning
Lane Departure Warning
LED Headlights
LED Interior Lighting
LED Front Indicators
Lane Keeping Assist
LOW Range Transfer Case
Leather & Suede Upholstery
Leather Steering Wheel
Lead Vehicle Start Alert
Multi-Function Steering Wheel
Multi-Media System With 12.3 Inch Touch Screen
Overhead Console/S
Parking Distance Control Front & Rear
Power Lumbar Support Driver Seat
Paddle Shifters ON Steering Wheel
Performance Mode
Power Front Seats
Power Mirrors With Heated & Folding
Power Mirrors With Indicators - LED
Power Mirrors With Memory - Driver
Power Steering
Power Sunroof
Part-Time 4WD
Power Windows - Auto UP/Down
Parking Wheel Direction Indicator
Rear AIR Vents
Rear Combination Lights LED
Rear Cross Traffic Alert
Roof Rails - Black Finish
Rear Privacy Glass - Rear & Side Windows
Rollover Protection System
Rear Spoiler Tailgate Mounted
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Remote Window Closing
Remote Window Opening
Side Airbags
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Rear Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - PRE-Tensioners Rear Seats
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for Front Seats
Seatbelts - Reminder FOR Rear Seats
Storage Compartment Front Centre Armrest
Speed Sensing Auto Door Lock
Seatbelt/S Emergency Locking Retractor
Split Fold Third ROW Seat
Smart High Beam
Sound System with 6 Speakers
Start/Stop Button
Speed Sensing Front Wipers
Speed Sensitive Power Steering
Stainless Steel Sill Guards
Sunvisor Extensions
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Shift BY Wire Drive Selector
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Traction Control System
Twin Front Cupholders With Cover
Touch-Sensing Front Door Locks
Tyre Pressure Monitoring System
Third Row Seats
Trailer Stability Control
TOP View Camera (360 Degree)
USB-C Input Socket/S
Ventilated Front Disc Brakes
Ventilated Front Seats
Ventilated Rear Disc Brakes
Walk Away Lock
Wireless Device Charger
Wheek Finish - Chrome Alloy
Winter Mode
Walk-UP Welcome System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 10680, Brighton Auto - NEW, (03) 9917 4564, 67 Nepean Highway, Elsternwick, 3185 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 7 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 255/50 R20 |
| Front rim size | 8Jx20 |
| Rear tyre size | 255/50 R20 |
| Rear rim size | 8Jx20 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2157 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Coil Spring;Double Wishbone;Stabiliser Bar |
| Rear suspension | Coil Spring;Multi-Link System;Stabiliser Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 70.00 |
| Fuel consumption | 8.70 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 441 @ 1600 RPM |
| Maximum power (kW) | 149 @ 3800 RPM |
| CO2 level (g/km) | 223.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1825mm x 1960mm x 4850mm |
| Ground clearance unladen | 203 mm |
| Wheelbase | 2865 mm |
| Kerb weight | 2136 kg |
| Turning circle | 11.00 m |
| Rear track | 1640 mm |
| Front track | 1640 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Kgm |
| Model | Rexton |
| Variant | Ultimate Sport Pack (4Wd) |
| Series | Y470 My26 |
| Warranty when new (months) | 84 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 10680, Brighton Auto - NEW, (03) 9917 4564, 67 Nepean Highway, Elsternwick, 3185 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!