Seller Comments
2018 Subaru XV 2.0i-L G5X

Seller Comments
2018 Subaru XV 2.0i-L G5X

| Kilometres | 63,638km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Continuous Variable |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.10 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | YOA80F |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 20000105, Canberra Toyota Phillip, (02) 6145 2948, 160 Melrose Drive, Phillip, 2606 ACT.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Active Torque Transfer System
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Bluetooth System
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Colour - Rear Garnish
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Camera - Rear Vision
Cargo Blind - Rear
Cargo Tie Down Hooks/Rings
CD Player
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Door Handles - Interior
Clock - Digital
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Traction
Cruise Control - Distance Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Data Dots - Part Identifiers
Daytime Running Lamps
Demister - 1st Row Side Window
Demister - Rear Windscreen with Timer
Digital Instrument Display - Partial
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Fog Lamps - Front
Footrest - Drivers
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Headlamps - Halogen
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Hill Holder
Intermittent Wipers - Variable
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Mudflaps - front
Mudflaps - rear
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Power Door Mirrors - Folding
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Radio - Digital (DAB+)
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Roof Rails
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Spoiler - Rear Roof Mounted
Starter Button
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Tool Kit
Trim - Cloth
Trip Computer
Tyre Pressure Monitoring - with logging/display
Voice Recognition
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Anti-lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Adjustable Driver Seat - Manual
Automatic Hold Function
Ambient Interior Lighting
Antenna - Roof-mounted Bee-sting type
Automatic Stop/Start
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
AUX/USB Input Socket
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Bottle Holders - Front & Rear
Bluetooth Connectivity
Cruise Control
Centre Console Box With Sliding Armrest
Carpet Floor Covering
Cargo Cover
Cup Holders - Front & Rear
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Cloth Trim
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Digital Clock
Driver Foot Rest
Dust & Pollen Filter
Door Pockets - Front & Rear
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Halogen Headlights
Illuminated Ignition Key Ring
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
Luggage/Cargo Area Light/s
Leather Gear Knob
Leather Handbrake Lever
Leather Steering Wheel
Multi-function Control Screen
Multi-function Display
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Map/Reading Lights - Front
One Touch Convenience Turn Signal
Power Mirrors
Power Steering
Power Sunroof
Power Windows
Rear Centre Armrest
Remote Boot/Hatch Release
Radio CD with 6 Speakers
Remote Fuel Lid Release
Roof Rails
Rear Privacy Glass
Rear Spoiler
Reversing Camera
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Side Front AirBags
Split Fold Rear Seat
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Sunvisors with Vanity Mirrors
Spare Wheel - Full Size Steel Wheel
Trip Computer
Traction Control System
Tool Kit
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 20000105, Canberra Toyota Phillip, (02) 6145 2948, 160 Melrose Drive, Phillip, 2606 ACT.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/55 R17 |
| Front rim size | 7Jx17 |
| Rear tyre size | 225/55 R17 |
| Rear rim size | 7Jx17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1995 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Gas Damper |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 60.00 |
| Fuel consumption | 7.10 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 196 @ 4000 RPM |
| Maximum power (kW) | 115 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 162.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1615mm x 1780mm x 4450mm |
| Ground clearance unladen | 220 mm |
| Wheelbase | 2635 mm |
| Kerb weight | 1474 kg |
| Turning circle | 10.60 m |
| Rear track | 1525 mm |
| Front track | 1525 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Subaru |
| Model | XV |
| Variant | 2.0I-L |
| Series | My19 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 13,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 20000105, Canberra Toyota Phillip, (02) 6145 2948, 160 Melrose Drive, Phillip, 2606 ACT.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!