Seller Comments
2018 Ford Focus Titanium SA

Seller Comments
2018 Ford Focus Titanium SA
| Kilometres | 77,983km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $18,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 3 cyl, 1.5 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | Blue / - |
| Registration | 798NA4 |
| Rego expiry | 23 Apr 2026 |
| VIN | WF0NXXGCHNJR67264 |
| Stock No | 4793 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD19790, New England Autos, (02) 5732 3094, 91 Barney Street, Armidale, 2350 NSW.
Optional Extras
10 Speaker Stereo
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Alarm
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Rear Vision
Cargo Cover
Carpeted - Cabin Floor
Central Locking - Key Proximity
Chrome Grille
Chrome Window Surrounds - Exterior
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Reversing
Collision Warning - Forward
Collision Warning - Rearward
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Traction
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Floor Mats
Fog Lamps - Active (Cornering/steering)
Fog Lamps - Front
Fog Lamp/s - Rear
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
GPS (Satellite Navigation)
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps - Active (Cornering/steering)
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Headlamp Washers
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Illuminated (puddle lamps) Door Mirrors
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Mesh Grille
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assist - Graphical Display
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Premium Sound System
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rear Wiper/Washer
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Passenger Lumbar Adjustment Manual
Seats - 2nd Row Split Fold
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Speed Zone Reminder - Road Sign Recognition
Starter Button
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Subwoofer
Sunglass Holder
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Suspension - Sports
Tail Lamps - LED
Telematics - Monitoring Service
Towing - Latch/Hook Front
Towing - Latch/Hook Rear
Voice Recognition
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Warning - Road Sign Display
Wireless Charging - Compatible Devices
Wireless Hotspot
Standard Features
Additional 12 Volt Socket/s
12 Volt Power Outlet
Active Brake Assist
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Active High Beam Control
Apple Car Play
Adaptive Headlights
Autonomous Emergency Braking
Ambient Interior Lighting
AppLink
Automatic Stop/Start
Android Auto
AUX/USB Input Socket
18 Inch Alloy Wheels
Body Coloured Exterior Mirrors
Blind Spot Monitoring
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Cruise Control Intelligent/Active
Carpet Floor Covering
Chrome Front Grille
Cup Holders - Front Seats
Cup Holders - Rear Seats
Child Seat Anchor Points
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Collision Warning - Full Auto Brake
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Dynamic Brake Control
Driver Mode Selection
Dusk Sensing Headlights
Driver Seat Manual Adjust 4 Way
Emergency Assist
Electronic Brake Force Distribution
Emergency Brake Lights - Flashing
Exterior Mirrors with Puddle Light
Electric Parking Brake
Extra USB Socket/s
Evasive Steering Assist
Forward Collision Warning
Fog Lights - Front with Cornering Function
Fog Lights - Rear
Floor Mat - Driver
Heated Seats - All
Headlights - Coming/Leaving Home Function
Heated Front Seats
High Mounted Rear Stop Light
Headlight Washer System
Engine Immobiliser
Intelligent Speed Assist
Keyless Entry
Lane Departure Warning
LED Headlights
Lane Keeping Assist
Lumbar Support Both Front Seats
Leather Steering Wheel
Leather Trim Special
Multi-function Control Screen
FORD MYKEY
Push Button Start
Pre-Collision Brake Assist
Power Child Locks
Parking Distance Control Rear
Power Lumbar Support Driver Seat
Paddle Shifters on Steering Wheel
Pedestrian Recognition
Power Front Seat Driver 6 Way
Power Mirrors With Indicators & Folding
Passenger Seat Manual Adjust 4 Way
Power Windows With One-Touch Operation
Rear Centre Armrest
Rear Cross Traffic Alert
Rear Lights - LED
Rotary E-Shifter
Rear Privacy Glass
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Remote Window Closing
Remote Window Opening
Rear Wing Spoiler
Satellite Navigation
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Reminder for Front Seats
Seatbelts - Reminder for Rear Seats
Side Front AirBags
Sunglass Holder
Smart Key
Sound System with 10 Speakers
Subwoofer
Sports Suspension
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
SYNC3 Communications System
Traction Control System
Towing Hook - Front & Rear
Traffic Jam Assist
Traffic Sign Recognition
Voice Recognition System
Wireless Phone Charge
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD19790, New England Autos, (02) 5732 3094, 91 Barney Street, Armidale, 2350 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 215/50 R18 |
| Front rim size | 7x18 |
| Rear tyre size | 215/50 R18 |
| Rear rim size | 7x18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1497 |
| Number of cylinders | 3 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 52.00 |
| Fuel consumption | 6.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 12 |
| Maximum torque | 240 @ 1750 RPM |
| Maximum power (kW) | 134 @ 1600 RPM |
| CO2 level (g/km) | 148.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1454mm x 1825mm x 4378mm |
| Ground clearance unladen | 135 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Kerb weight | 1337 kg |
| Turning circle | 10.70 m |
| Rear track | 1566 mm |
| Front track | 1572 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Focus |
| Variant | Titanium |
| Series | Sa My19.25 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD19790, New England Autos, (02) 5732 3094, 91 Barney Street, Armidale, 2350 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!