Seller Comments
2007 Holden Calais V VE

Seller Comments
2007 Holden Calais V VE
| Kilometres | 339,241km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Manual |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 8.20 L / 100 km |
| Colour ext / int | Grey / - |
| Registration | 1JR2UL |
| Rego expiry | 08 Jun 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 8762, Max Ouzas Prestige Cars, (03) 8652 1852, 116 Whitehorse Road, Balwyn, 3103 VIC.
Optional Extras
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Control - Electronic Stability
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front
Headlamps Automatic (light sensitive)
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Power Windows - Front & Rear
Rain Sensor (Auto wipers)
Remote Fuel Lid Release
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Sunglass Holder
Tacho
Trip Computer
Intermittent Wipers - Variable
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Remote Boot/Hatch Release
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
18" Alloy Wheels
Alarm
Clear Side Indicator Lenses
Control - Corner Braking
Control - Park Distance Rear
Electric Seat - Drivers with Memory
Exhaust - Stainless Steel Dual System
Headrests - Integrated 2nd Row
On-board Computer
Sports Instruments
Sports Seats - 1st Row (Front)
Steering Wheel - Sports
Suspension - Sports
11 Speaker Stereo
4 Wheel Ventilated Disc Brakes
Body Side Mouldings - Chrome
Calipers - Front 2 Spot
CD Stacker - 6 disc In Dash/Cabin
Chrome Door Handles - Interior
Control - Park Distance Front
DVD Player - 2nd Row
Electric Seats - 1st Row (Front)
Flip/Fold Out Key
Headlamps - Blacked Out Surrounds
Headlamps - See me home
Headrests - Active 1st Row (Front)
Independent Rear Suspension
Leather - Armrest Front
Leather Seats
Lighting - Exterior Side
Pedals - Sports
Power Antenna
Power Door Mirrors - Auto Dipping (Reversing)
Power Door Mirrors - Heated
Power Door Mirrors - with Memory
Power Steering
Seat - Passenger Lumbar Adjustment Manual
Seats - Anti-submarining 1st Row (Front)
Speed Dependant Volume Stereo
Speed Dependant Wipers
Steering Wheel - Illuminated
Subwoofer
Subwoofer x2
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Tail Lamps - Tinted
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Air Conditioning
16 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Head Airbags
Engine Immobiliser
Keyless Entry and Drive
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 4 Speakers
Rain Sensing Wipers
Side Airbags
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 8762, Max Ouzas Prestige Cars, (03) 8652 1852, 116 Whitehorse Road, Balwyn, 3103 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 205/60 R16 |
| Front rim size | 6.5x16 |
| Rear tyre size | 205/60 R16 |
| Rear rim size | 6.5x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1997 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 60.00 |
| Fuel consumption | 8.20 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 195 @ 3750 RPM |
| Maximum power (kW) | 102 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 190.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1471mm x 1808mm x 4295mm |
| Ground clearance unladen | 140 mm |
| Wheelbase | 2641 mm |
| Kerb weight | 1288 kg |
| Turning circle | 11.10 m |
| Rear track | 1547 mm |
| Front track | 1546 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Renault |
| Model | Megane |
| Variant | Dynamique |
| Series | X32 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 8762, Max Ouzas Prestige Cars, (03) 8652 1852, 116 Whitehorse Road, Balwyn, 3103 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!