Seller Comments
[Use platform contact options to connect with the dealer] GRAN TURISMO SPORTS LINE 5 DOOR AUTO PETROL TURBO LOG BOOKS SERVICE HISTORY VERY LOW KM"S

Seller Comments
[Use platform contact options to connect with the dealer] GRAN TURISMO SPORTS LINE 5 DOOR AUTO PETROL TURBO LOG BOOKS SERVICE HISTORY VERY LOW KM"S

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 31,568km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $28,950 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.20 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | YY202N |
| Rego expiry | 10 Oct 2026 |
| VIN | WBA3X32010D444940 |
| Stock No | CC444940 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 2455, Universal Motor Auctions, (08) 7160 3921, 99-105 Torrens Road, Brompton, 5007 SA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
19" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Charcoal Filter (Odour Reducer)
Air Conditioning - Rear
Air Conditioning - Sensor for Solar/Sun
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Front Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Brakes - Regenerative
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
Cargo Net
Cargo Tie Down Hooks/Rings
CD Player
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Corner Braking
Control - Electronic Damper
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Courtesy Lamps - in Doors Front
Courtesy Lamps - in Doors Rear
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Daytime Running Lamps - LED
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
Driving Mode - Selectable
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seat - Passenger
Electronic Differential Lock
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Exhaust System - Dual
First Aid Kit
Floor Mats
Fog Lamps - Front
Fog Lamp/s - Rear
Footwell Lamps - Front
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Gloss Finish Inserts
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Bi-Xenon (for low & high beam)
Headlamps - See me home
Headlamp Washers
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Illuminated Vanity Mirror for Front Passenger
Inbuilt Harddisk Drive
Information Display - Head Up
Laminated Windscreen
Lane Departure Warning
Launch Control
Leather Seats
Leather Steering Wheel
Lighting - Exterior Side
Lock Nuts
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Navigation System - DVD Video
On-board Computer
Power - Boot/Tailgate
Power Door Mirrors - Anti Glare
Power Door Mirrors - Auto Dipping (Reversing)
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Door Mirrors - with Memory
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front & Rear
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Scuff Plates (on door sills)
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Passenger with Electric Lumbar
Seat - Rear Opening for Skis/boot access
Seats - 2nd Row Split Fold
Speed Limiter
Spoiler - Rear Electric
Sports Seats - 1st Row (Front)
Starter Button - Key/Fob Proximity
Steering Wheel - Sports
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Storage Compartment - In Cargo Area
Storage Compartment - in Dash
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirror for Driver
Suspension - Lowered
Tail Lamps - LED
Telematics - Monitoring Service
Tyres - Runflat
Vented - Guards Front
Voice Recognition
Warning - Driver Fatigue
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Adaptive Air Suspension
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Adaptive Damping Control
Ambient Interior Lighting
Adjustable Speed Limiter
Automatic Stop/Start
Ambient Temperature Display
Anti-theft Wheel Bolts
AUX/USB Input Socket
19 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Exterior Mirrors
Brake Energy Regeneration
Bottle Holders - Front Seats
Brake-pad Wear Indicator
Cornering Brake Control
Cruise Control
Centre Console Box With Sliding Armrest
Chrome Exhaust Tip/s
Cargo Net on Floor
Chrome Grille Surround
Cup Holders - Front Seats
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking Remote Control
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Digital Audio Broadcast Radio
Driver Assist Pack
Driver Fatigue Detection
Driver Mode Selection
Dust & Pollen Filter
Door Pockets - Front & Rear
Dynamic Stability Control
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Emergency Brake Lights - Flashing
ECO Mode
Electronic Differential Lock
Exterior Mirrors - Auto Dimming
Exterior Mirrors - Heated
Electric Power Steering
First Aid Kit
Front Footwell Lights
Floor Mats - Front & Rear
Glovebox Compartment
Head Airbags
Hard Disk Drive (Built-in)
High Mounted Rear Stop Light
Head Up Display
Engine Immobiliser
Keyless Entry & Drive
Keyless Entry & Start
Luggage/Cargo Area Light/s
Lane Change Warning
Lights on Exterior Door Handles
LED Headlights
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Map/Reading Lights - Front
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Power front seats
Power front seats with memory
Power Mirrors With Indicators
Power Steering
Power Tailgate
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Remote Fuel Lid Release
Runflat Safety Tyres
Rear Lights - LED
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Satellite Navigation
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Rear Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Surround Camera System
Side Front AirBags
Split Fold Rear Seat
Side Impact Protection
Storage Net - Rear Side Luggage Compartment
Scuff Plates On Door Sills
Seatback Pockets - Front Seats
Start/Stop Button
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Trip Computer
Traction Control System
Welcome Lights
Wood Grain Trim
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 2455, Universal Motor Auctions, (08) 7160 3921, 99-105 Torrens Road, Brompton, 5007 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 225/40 R19 |
| Front rim size | 8x19 |
| Rear tyre size | 255/35 R19 |
| Rear rim size | 8.5x19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1997 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Gas Damper |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 60.00 |
| Fuel consumption | 6.20 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 350 @ 1250 RPM |
| Maximum power (kW) | 185 @ 5000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 136.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1508mm x 1828mm x 4824mm |
| Ground clearance unladen | 165 mm |
| Wheelbase | 2920 mm |
| Kerb weight | 1620 kg |
| Turning circle | 11.30 m |
| Rear track | 1572 mm |
| Front track | 1531 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | BMW |
| Model | 330I |
| Variant | Sport Line Gran Turismo |
| Series | F34 Lci My17 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 25,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 2455, Universal Motor Auctions, (08) 7160 3921, 99-105 Torrens Road, Brompton, 5007 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!