Seller Comments
1994 Toyota Corolla CSi Limited AE94

Seller Comments
1994 Toyota Corolla CSi Limited AE94
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 237,754km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $5,999 |
| Transmission | Manual |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.6 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 8.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | 6T154AE9409558507 |
| Stock No | 475 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 12280, Shine Car Sales, (03) 9917 5190, 86-90 Station Road, Deer Park, 3023 VIC.
Optional Extras
4 Speaker Stereo
Adjustable Steering Col. - Tilt only
Body Colour - Bumpers
Body Side Mouldings
Carpeted - Cargo Area
Central Locking
Clock - Digital
Disc Brakes Front Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Footrest - Drivers
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Intermittent Wipers
Mudflaps - front
Mudflaps - rear
Power Steering
Radio Cassette
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Seatback Pocket - Front Driver Seat
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seats - 2nd Row (Rear) Flat Folding
Seats - 2nd Row Split Fold
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Trim - Cloth
Wheel Covers - Full
Standard Features
Air Conditioning
Central Locking
Metallic Paint
Power Steering
Radio Cassette with 4 Speakers
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 12280, Shine Car Sales, (03) 9917 5190, 86-90 Station Road, Deer Park, 3023 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | |
| Front rim size | 5.5Jx14 |
| Rear tyre size | |
| Rear rim size | 5.5Jx14 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1587 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Independent |
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 50.00 |
| Fuel consumption | 8.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 140 @ - RPM |
| Maximum power (kW) | 77 @ - RPM |
| CO2 level (g/km) | |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1365mm x 1655mm x 3995mm |
| Ground clearance unladen | 155 mm |
| Wheelbase | 2465 mm |
| Kerb weight | 1060 kg |
| Turning circle | 9.60 m |
| Rear track | 1425 mm |
| Front track | 1445 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Toyota |
| Model | Corolla |
| Variant | Csi Ltd |
| Series | Ae94 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 12280, Shine Car Sales, (03) 9917 5190, 86-90 Station Road, Deer Park, 3023 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!