Seller Comments
Dual Cab Lockable Fiberglass Canopy Air con [ rear cargo Area is also Air cond May suit to cart Animals or Perishables ] Power steering 5 speed manual Ready to go to work clean and tidy

Seller Comments
Dual Cab Lockable Fiberglass Canopy Air con [ rear cargo Area is also Air cond May suit to cart Animals or Perishables ] Power steering 5 speed manual Ready to go to work clean and tidy

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 250,216km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Manual |
| Body type | Ute Tray, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.4 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | XHU474 |
| Rego expiry | 06 Feb 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 173469, Port Road Car & Commercial, (08) 7140 1194, 694 Port Road, Beverley, 5009 SA.
Optional Extras
2 Speaker Stereo
Calipers - Front 2 Spot
Disc Brakes Front Ventilated
Engine Immobiliser
Front Stabiliser
Headrests - Integrated 2nd Row
Independent Front Suspension
Mudflaps - front
Mudflaps - rear
Power Steering - Speed Sensitive
Remote Fuel Lid Release
Standard Features
Central Locking Remote Control
Engine Immobiliser
Limited Slip Differential
Power Steering
Radio 2 Speakers
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 173469, Port Road Car & Commercial, (08) 7140 1194, 694 Port Road, Beverley, 5009 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 195 R14 |
| Front rim size | 5.5x14 |
| Rear tyre size | 195 R14 |
| Rear rim size | 5.5x14 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2405 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Wishbones |
| Rear suspension | Gas Damper;Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 76.00 |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 8 |
| Maximum torque | 207 @ 3200 RPM |
| Maximum power (kW) | 94 @ 4800 RPM |
| CO2 level (g/km) | |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1730mm x 1720mm x 5115mm |
| Ground clearance unladen | 190 mm |
| Wheelbase | 3050 mm |
| Kerb weight | 1485 kg |
| Turning circle | 12.10 m |
| Rear track | 1460 mm |
| Front track | 1460 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Holden |
| Model | Rodeo |
| Variant | Dx |
| Series | Ra |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X2 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 173469, Port Road Car & Commercial, (08) 7140 1194, 694 Port Road, Beverley, 5009 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!