Seller Comments
Great looking Audi with full service history log books and 2 keys. This is great value so make sure you dont miss out!

Seller Comments
Great looking Audi with full service history log books and 2 keys. This is great value so make sure you dont miss out!

| Kilometres | 67,594km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Auto Dual Clutch |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 5.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | 1GUA062 |
| Rego expiry | 27 Sep 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 2871, McInerney Ford - Used, (08) 6150 3299, 239 Walter Road West, Morley, 6062 WA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
8 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Active Torque Transfer System
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Airbags - Side for 2nd Row Occupants (rear)
Air Cond. - Climate Control Multi-Zone
Air Conditioning - Charcoal Filter (Odour Reducer)
Air Conditioning - Pollen Filter
Air Conditioning - Rear
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Kit - Lower (skirts, F & R Aprons)
Bonnet - Active Safety
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Rear Vision
Cargo Net
Cargo Tie Down Hooks/Rings
CD Player
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Colour Display Screen - Front
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Traction
Courtesy Lamps - in Doors Front
Courtesy Lamps - in Doors Rear
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Diffuser - Rear
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Electric Seat - Passenger
Electronic Differential Lock
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
First Aid Kit
Floor Mats
Footwell Lamps - Front
Footwell Lamps - Rear
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Glovebox - Cooled
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - LED
Heat Insulated - Side Windows
Heat Insulated - Windscreen
Hill Holder
Interior - Badging/ Logo
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Leather Steering Wheel
Leather Trim - Partial
Lock Nuts
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Memory Card Reader
Metallic Finish Front Grille
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assist - Graphical Display
Power Door Mirrors
Power Steering
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front & Rear
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Remote Boot/Hatch Release
Scuff Plates (on door sills)
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Height Adjustable Driver
Seat - Height Adjustable Passenger
Seat - Passenger with Electric Lumbar
Seats - 2nd Row Split Fold
Side Door Exit Warning
Smart Device App Display/Control
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Speed Limiter
Sports Seats - 1st Row (Front)
Starter Button
Steering Wheel - Sports
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Tail Lamps - LED
Tail Lamps - Tinted
Trip Computer
Tyre Pressure Sensor
Voice Recognition
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Wireless Hotspot
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-Lock Braking
Air Con + Climate Control Multi Zone
Active High Beam Control
Autonomous Emergency Braking
Autonomous Emergency Braking Rear
Automatic Stop/Start
Aux/USB Input Socket
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Blind Spot Monitoring
Bluetooth Connectivity
Cruise Control Intelligent/Active
Cup Holders - Front and Rear
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Cross Traffic Recognition
Driver Awareness Alert
Digital Audio Broadcast Radio
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Electronic Differential Lock
Exterior Mirrors - Auto Dimming
Exterior Mirror - Reverse Tilt on Passenger Side
Electronic Stability Program
Exit Warnings System
Head Airbags
HardDisk Drive (built-in)
Hill Holder
Illuminated Door Sill Panels
Engine Immobiliser
Keyless Boot Release
Keyless Entry and Drive
Leather Accented Upholstery
LED Headlights
Leather Steering Wheel
Memory Card Reader
Multi Camera System
Multi Function Control Screen
Multi Function Steering Wheel
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Paddle Shifters ON Steering Wheel
Power Front Seat Driver
Power Front Seat Passenger
Power Mirrors with Folding
Power Exterior Mirrors - Heated
Power Mirrors with Indicators
Power Steering
Power Windows
Rear Centre Armrest
Radio CD with 8 Speakers
Rear Lights - LED
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror Auto Dimming
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Special Identifying Badging
Seatback Pockets - Front Seats
Sport Seats
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Traction Control System
Tyre Pressure Monitoring Display
Voice Recognition System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 2871, McInerney Ford - Used, (08) 6150 3299, 239 Walter Road West, Morley, 6062 WA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 245/40 R18 |
| Front rim size | 8x18 |
| Rear tyre size | 245/40 R18 |
| Rear rim size | 8x18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1984 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Independent;Multi-Link System;Transverse Link |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Independent;Multi-Link System;Transverse Link |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 54.00 |
| Fuel consumption | 5.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 320 @ 1450 RPM |
| Maximum power (kW) | 140 @ 4200 RPM |
| CO2 level (g/km) | 119.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1427mm x 1842mm x 4726mm |
| Ground clearance unladen | 137 mm |
| Wheelbase | 2820 mm |
| Kerb weight | 1480 kg |
| Turning circle | 11.60 m |
| Rear track | 1555 mm |
| Front track | 1572 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Audi |
| Model | A4 |
| Variant | 40 Tfsi S Tronic Sport |
| Series | 8W My19 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 2871, McInerney Ford - Used, (08) 6150 3299, 239 Walter Road West, Morley, 6062 WA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!