Seller Comments
2021 Honda HR-V VTi-LX

Seller Comments
2021 Honda HR-V VTi-LX
| Kilometres | 56,882km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $27,980 |
| Transmission | Continuous Variable |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.8 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.90 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | MRHRU5870MP061688 |
| Stock No | Z5398 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11932, GWS KIA, (03) 8362 1188, 875 Princes Highway, Springvale, 3171 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Alarm
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Bluetooth System
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
Cargo Cover
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Door Handles - Exterior
Chrome Exhaust Tip(s)
Chrome Interior highlights
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Daytime Running Lamps - LED
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front LED
Footrest - Drivers
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Illuminated Vanity Mirror for Front Passenger
Intermittent Wipers - Variable
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Leather Gear Knob
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assist - Graphical Display
Pedals - Sports
Power Door Mirrors
Power Door Mirrors - Auto Dipping (Reversing)
Power Door Mirrors - Folding
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Power Windows - Remote Control Open/Close
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rear Wiper/Washer
Roof Rails
Seatback Pocket - Front Driver Seat
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row (Rear) Flat Folding
Seats - 2nd Row Split Fold
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Spoiler - Rear Roof Mounted
Starter Button
Sunroof - Electric
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirror for Driver
Tacho
Tail Lamps - LED
Trip Computer
Tyre Pressure Sensor
Voice Recognition
Warning - Speed Alert
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Active High Beam Control
Apple Car Play
Adjustable Driver Seat - Manual
Alarm System/Remote Anti Theft
Antenna - Roof-mounted Shark Fin type
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
Android Auto
AUX/USB Input Socket
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Exterior Door Handles
Bluetooth Connectivity
Cruise Control
Chrome Exterior Door Handles
Cargo Cover
Cup Holders - Front Seats
Central Locking Remote Control
Child Seat Anchor Points
Cloth Trim
Driver Foot Rest
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Exterior Mirrors - Tilt When Reversing
Electric Parking Brake
Electronic Stability Program
Emergency Stop Signal
Forward Collision Warning
Fog Lights - Front
Fog Lights - LED
Glovebox Compartment
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Headlights - Coming/Leaving Home Function
Hill Holder
Headlights On Warning
High Mounted Rear Stop Light
Engine Immobiliser
Infotainment Pack
Intermittent Wipers - Variable
Keyless Entry & Push Start Button
Luggage/Cargo Area Light/s
Lane Departure Warning
LED Headlights
Low Fuel Warning
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Multi-media System with 7 inch Touch Screen
Map/Reading Lights - Front
Map/Reading Lights - Front & Rear
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Paddle Shifters on Steering Wheel
Pearl Effect Paint
Power Front Seat Driver 8 Way
Power Mirrors With Folding
Power Mirrors With Indicators
Power Steering
Power Windows
Roof Rails
Rear Lights - LED
Rear Privacy Glass
Roof-mounted Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror Day/Night
Rear View Mirror - Auto Dimming
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Smartphone Link Display Audio with Touchscreen
Speed Dependent Volume Control
Special Identifying Badging
Side Impact Protection
Seatback Pockets - Front Seats
Sports Pedals
Panoramic Sunroof
Sound System with 6 Speakers
Start/Stop Button
Side View Camera
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Trip Computer
Traction Control System
Voice Recognition System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11932, GWS KIA, (03) 8362 1188, 875 Princes Highway, Springvale, 3171 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 215/55 R17 |
| Front rim size | 7x17 |
| Rear tyre size | 215/55 R17 |
| Rear rim size | 7x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1799 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 50.00 |
| Fuel consumption | 6.90 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 172 @ 4300 RPM |
| Maximum power (kW) | 105 @ 6500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 160.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1605mm x 1772mm x 4294mm |
| Ground clearance unladen | 170 mm |
| Wheelbase | 2610 mm |
| Kerb weight | 1328 kg |
| Turning circle | 10.60 m |
| Rear track | 1540 mm |
| Front track | 1535 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Honda |
| Model | HR-V |
| Variant | Vti-Lx |
| Series | My21 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11932, GWS KIA, (03) 8362 1188, 875 Princes Highway, Springvale, 3171 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!