Seller Comments
2023 Chery Tiggo 7 Pro Urban

Seller Comments
2023 Chery Tiggo 7 Pro Urban

| Kilometres | 34,477km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $26,700 |
| Transmission | Auto Dual Clutch |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.6 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | Grey / - |
| Registration | DES779 |
| Rego expiry | 09 Apr 2026 |
| VIN | LVVDB21B9PD374624 |
| Stock No | 143312 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MVD173, Main North Used, (08) 7160 3911, 75 Main North Road, Nailsworth, 5083 SA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
8 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adaptive Speed Limiter - Road Sign Recognition
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Alarm
Ambient Lighting - Interior (User Configurable)
Armrest - Front Centre (Shared)
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Brake Assist
Camera - Rear Vision
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Once Mobile
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Post Collision Steer/Brake
Collision Mitigation - Reversing
Collision Mitigation - VRU
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Demister - Rear Windscreen with Timer
Digital Instrument Display - Full
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seats - 1st Row (Front)
Engine Immobiliser
Fog Lamp/s - Rear
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Heated Seats - 1st Row
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Look - Seats
Leather Look - Steering Wheel
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Rear Wiper/Washer
Roof Rails
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Load Limiters 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Side Door Exit Warning
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Spare Wheel - Full Size Steel
Speed Limiter
Speed Zone Reminder - Road Sign Recognition
Spoiler - Rear
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunglass Holder
Sunroof - Electric
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Tail Lamps - LED
Towing - Latch/Hook Front
Tyre Pressure Monitoring - with logging/display
USB Socket(s) - Charging
Voice Recognition
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Warning - Seatbelt Reminder
Wireless Charging - Compatible Devices
Standard Features
12 Volt Power Outlet - Load Area
12 Volt Power Outlet
305mm Front Brakes
311mm Front Brakes
Five Seat Interior
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Apple Car Play
Active Safety Group
Adaptive Cruise Control
Automatic Door Locks
Autonomous Emergency Braking
Ambient Interior Lighting
Alarm System/Remote Anti Theft
Antenna - Roof-mounted Shark Fin type
Adjustable Steering Column
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Android Auto
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Blind Spot Detection
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Centre Console Lighting
Cup Holders - Front Seats
Central Locking
Centre Console Box - Multi-purpose
Cornering Lamps
Child Proof Rear Door Locks
Child Presence Detection
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Dual Instrument Cluster
Driver Monitoring
Driver Mode Selection
Door Opening Warning
Driver Seat Height Adjustable
Electronic Brake Force Distribution
ECO Mode
Emergency Lane Keep Assist
Electronic Shifter
Electric Power Steering
Electronic Stability Program
Front Centre Airbag
Forward Collision Warning
Fog Lights - Rear
Global Positioning System
Heated Front Seats
Headlights - Manual Levelling
Heated Rear Windshield
High Mounted Rear Stop Light - LED
Instrument Cluster Display - 12.3 Inch
Integrated Cruise Assist
Intelligent Headlamp Control
Engine Immobiliser
Keyless Start
Leather Accented Steering Wheel
Lane Change Assist
LCD Instrument Cluster
Luggage/Cargo Area Light/s
Lane Departure Prevention
Lane Departure Warning
LED Headlights
Leather Steering Wheel
Multi-colour Ambient Lighting
Multi Collision Brake
Multi-function Steering Wheel
Multi-media System with 12.3 inch Touch Screen
Manual Tailgate
N95 Purification Protection
Normal Mode
Passive Entry
Parking Distance Control Front & Rear
Power Front Seat Driver 6 Way
Power Mirrors
Power Exterior Mirrors - Heated
Power Front Seat Passenger 4 Way
Passive Safety Group
Passive Start
Power Windows - Auto Up/Down
Power Windows - Anti-trap
Radio AM/FM
Rear Air Vents
Rear Centre Headrest
Rear Cross Traffic Alert & Braking
Rear Collision Warning
Radio Data System
Remote Engine Start System
Roof Rails
Rear Lights - LED
Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror - Manual Dimming
Rear Wiper/Washer
Side Airbags - Front Seats side
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Rear Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Rear Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Storage Compartment Front Centre Armrest
Split Fold Rear Seat
Sunglass Holder
Speed Limit Assist
Speed Limit Warning
Sports Mode
Speed Control
Panoramic Sunroof
Sound System with 8 Speakers
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Tailgate - Remote Opening
Towing Hook - Front
Tyre Pressure Monitoring System
Traffic Sign Recognition
Upholstery - Artificial Leather
USB Input Socket
USB-C Input Socket/s
USB Charging Port/s - Rear
Voice Control
Ventilated Front Disc Brakes
Wireless Device Charger
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MVD173, Main North Used, (08) 7160 3911, 75 Main North Road, Nailsworth, 5083 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/55 R18 |
| Front rim size | 7Jx18 |
| Rear tyre size | 225/55 R18 |
| Rear rim size | 7Jx18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1598 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 51.00 |
| Fuel consumption | 7.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 275 @ 2000 RPM |
| Maximum power (kW) | 137 @ 5500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 163.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1696mm x 1862mm x 4513mm |
| Ground clearance unladen | 175 mm |
| Wheelbase | 2670 mm |
| Kerb weight | 1512 kg |
| Turning circle | 0.00 m |
| Rear track | 1550 mm |
| Front track | 1550 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Chery |
| Model | Tiggo 7 PRO |
| Variant | Urban 2Wd |
| Series | My24 |
| Warranty when new (months) | 84 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MVD173, Main North Used, (08) 7160 3911, 75 Main North Road, Nailsworth, 5083 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!