Seller Comments
Turbo Diesel 5 Speed Manual Aircond Powersteering Alloy Wheels Alloy Tray Towbar in excellent condition

Seller Comments
Turbo Diesel 5 Speed Manual Aircond Powersteering Alloy Wheels Alloy Tray Towbar in excellent condition

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 163,660km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Manual |
| Body type | Ute Tray, 2 Doors, 3 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.5 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 8.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | 1GBG506 |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11756, Darlington Motor Company, (08) 6150 3250, 45 Great Eastern Highway, Bellevue, 6056 WA.
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Air Conditioning
15 Inch Alloy Wheels
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Engine Immobiliser
Power Steering
Radio CD with 2 Speakers
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11756, Darlington Motor Company, (08) 6150 3250, 45 Great Eastern Highway, Bellevue, 6056 WA.
Comfort
| Seating capacity | 3 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 215/70 R15 |
| Front rim size | 6.5x15 |
| Rear tyre size | 215/70 R15 |
| Rear rim size | 6.5x15 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2499 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Double Wishbone;Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Torsion Be |
| Rear suspension | Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 70.00 |
| Fuel consumption | 8.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 330 @ 1800 RPM |
| Maximum power (kW) | 105 @ 3500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 219.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1622mm x 1715mm x 4841mm |
| Ground clearance unladen | 181 mm |
| Wheelbase | 2985 mm |
| Kerb weight | 1436 kg |
| Turning circle | 12.00 m |
| Rear track | 1450 mm |
| Front track | 1445 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mazda |
| Model | BT-50 |
| Variant | B2500 Dx |
| Series | 08 Upgrade |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X2 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11756, Darlington Motor Company, (08) 6150 3250, 45 Great Eastern Highway, Bellevue, 6056 WA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!