Seller Comments
Cheap run about.

Seller Comments
Cheap run about.

| Kilometres | 199,898km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 10.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | S425AEB |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
Optional Extras
16" Alloy Wheels
9 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Conditioning
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Side Mouldings
Brake Assist
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Grille Surround
Chrome Interior highlights
Control - Corner Braking
Control - Traction
Cruise Control
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headrests - Integrated 2nd Row
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front & Rear
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Speed Dependant Volume Stereo
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Tacho
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Air Conditioning
16 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Electronic Brake Force Distribution
Engine Immobiliser
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 9 Speakers
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Side Front Air Bags
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 215/55R16 |
| Front rim size | 6.5x16 |
| Rear tyre size | 215/55R16 |
| Rear rim size | 6.5x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2198 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Lower Control Arm;Macpherson |
| Rear suspension | 4 Links;Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 61.00 |
| Fuel consumption | 10.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 203 @ 4000 RPM |
| Maximum power (kW) | 108 @ 5600 RPM |
| CO2 level (g/km) | |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1460mm x 1798mm x 4596mm |
| Ground clearance unladen | 128 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Kerb weight | 1420 kg |
| Turning circle | 10.90 m |
| Rear track | 1514 mm |
| Front track | 1536 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Holden |
| Model | Vectra |
| Variant | Cd |
| Series | Zc My04 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!