Seller Comments
2012 Mercedes-Benz B-Class B180 BlueEFFICIENCY Auto

Seller Comments
2012 Mercedes-Benz B-Class B180 BlueEFFICIENCY Auto

| Kilometres | 115,084km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $12,489 |
| Transmission | Auto Direct Shift |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.6 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.10 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | ACY049 |
| Rego expiry | - |
| VIN | WDD2462422J136135 |
| Stock No | 7772 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11680, Car Nation Auto's, (03) 8362 1096, 207 Ballarat Road, Maidstone, 3012 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
16" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Airbags - Side for 2nd Row Occupants (rear)
Air Cond. - Climate Control
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Front Centre (Shared)
Audio - AAC Decoder
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio Decoder - WMA
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Cargo Cover
Cargo Net
CD Stacker - 6 disc In Dash/Cabin
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Driver Attention Detection
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Exhaust - Stainless Steel Single System
First Aid Kit
Gear Shift Buttons on Steering Wheel
Headlamps Automatic (light sensitive)
Hill Holder
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Metallic Finish Front Grille
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assistance - Automated Steering
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front & Rear
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Rear Wiper/Washer
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seat - Height Adjustable Driver
Seat - Height Adjustable Passenger
Seats - 2nd Row Split Fold
Speed Limiter
Spoiler - Rear Roof Mounted
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Storage Compartment - Under Driver Seat
Storage Compartment - Under Passenger Seat
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Trim - Cloth
Trip Computer
Tyre Pressure Sensor
Tyres - Runflat
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Anti-lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Automatic Stop/Start
16 Inch Alloy Wheels
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Dusk Sensing Headlights
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Head Airbags
Engine Immobiliser
Mobile Phone Connectivity
Parking Distance Control Rear
Power Mirrors
Power Steering
PreSafe
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Rain Sensing Wipers
Side Airbags
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11680, Car Nation Auto's, (03) 8362 1096, 207 Ballarat Road, Maidstone, 3012 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 205/55 R16 |
| Front rim size | 6.5x16 |
| Rear tyre size | 205/55 R16 |
| Rear rim size | 6.5x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1595 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Lower Wishbone;Macpherson St |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 50.00 |
| Fuel consumption | 6.10 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 200 @ 1250 RPM |
| Maximum power (kW) | 90 @ 5000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 141.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1558mm x 1786mm x 4466mm |
| Ground clearance unladen | 134 mm |
| Wheelbase | 2699 mm |
| Kerb weight | 1359 kg |
| Turning circle | 11.00 m |
| Rear track | 1541 mm |
| Front track | 1546 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mercedes-Benz |
| Model | B180 |
| Variant | Be |
| Series | 246 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 25,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11680, Car Nation Auto's, (03) 8362 1096, 207 Ballarat Road, Maidstone, 3012 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!