Seller Comments
***WESTERN AUSTRALIAS LARGEST FRANCHISE USED CAR DEALER*** 2017 BMW M2 ROCKET!! WITH GREAT SERVICE HISTORY, SURGE MOTORSPORTS INTAKE, SUNROOF, HARMAN KARDON SOUND, HEATED SEATS AND MORE!!

Seller Comments
***WESTERN AUSTRALIAS LARGEST FRANCHISE USED CAR DEALER*** 2017 BMW M2 ROCKET!! WITH GREAT SERVICE HISTORY, SURGE MOTORSPORTS INTAKE, SUNROOF, HARMAN KARDON SOUND, HEATED SEATS AND MORE!!
| Kilometres | 91,222km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $52,998 |
| Transmission | Auto Dual Clutch |
| Body type | Coupe, 2 Doors, 4 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 3 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.90 L / 100 km |
| Colour ext / int | Blue / - |
| Registration | 1IES104 |
| Rego expiry | 10 Jul 2026 |
| VIN | WBS1H92030V818803 |
| Stock No | P10982 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Gardner Passenger, (08) 6225 2461, 1324 Albany Highway, Cannington, 6107 WA.
Optional Extras
12 Speaker Stereo
12V Socket(s) - Auxiliary
19" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Air Conditioning - Rear
Air Conditioning - Sensor for Solar/Sun
Alarm
Ambient Lighting - Interior
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Brakes - Regenerative
Calipers - Front 4 Spot
Calipers - Painted Front
Calipers - Painted Rear
Calipers - Rear 2 Spot
Camera - Rear Vision
Carbon Fibre - Interior Inserts
Cargo Net
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Chrome Grille Surround
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Corner Braking
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Differential Rear - Active/Electronic
Diffuser - Rear
Disc Brakes Front Vented Drilled/Grooved
Disc Brakes Rear Vented Drilled/Grooved
Door Pockets - 1st row (Front)
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seat - Passenger
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Exhaust System - Dual
First Aid Kit
Floor Mats
Footwell Lamps - Front
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
GPS (Satellite Navigation)
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps - Active (Cornering/steering)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Bi-Xenon (for low & high beam)
Headlamps - See me home
Headlamp Washers
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x2
Heated Seats - 1st Row
Heat Insulated - Windscreen
Inbuilt Harddisk Drive
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Launch Control
Leather Seats
Leather Steering Wheel
Lock Nuts
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
On-board Computer
Performance Brakes
Power Door Mirrors - Anti Glare
Power Door Mirrors - Auto Dipping (Reversing)
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Speed Sensitive
Premium Sound System
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Scuff Plates (on door sills)
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Height Adjustable Driver
Seat - Height Adjustable Passenger
Seat - Passenger with Electric Lumbar
Seats - 2nd Row Split Fold
Side Skirts
Speed Limiter
Speed Zone Reminder - Road Sign Recognition
Sports Instruments
Sports Seats - 1st Row (Front)
Starter Button
Steering Wheel - Sports
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Telematics - Monitoring Service
Trip Computer
Tyre Pressure Monitoring - with logging/display
Voice Recognition
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Active High Beam Control
Adaptive Headlights
Active Heated/Ventilated Front Seats
Ambient Interior Lighting
Alarm System/Remote Anti Theft
Adjustable Speed Limiter
Ambient Temperature Display
Anti-theft Wheel Bolts
AUX/USB Input Socket
19 Inch Alloy Wheels
Brake Energy Regeneration
Bottle Holders - Front & Rear
Bluetooth Connectivity
Brake-pad Wear Indicator
Cornering Brake Control
City Brake Support Forward
Cruise Control
Chrome Exhaust Tip/s
Cup Holders - Front Seats
Coat Hanger Hook/s
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking Remote Control
Digital Audio Broadcast Radio
Driver Fatigue Detection
Driver Mode Selection
Door Pockets - Front & Rear
Dynamic Stability Control
Door Sill Finishers - Embossed/Personalised
Emergency Brake Lights - Flashing
Electronic Differential Lock
Exterior Mirrors - Auto Dimming
Exterior Mirrors - Tilt When Reversing
Electric Power Steering
First Aid Kit
Front Footwell Lights
Floor Mats - Front & Rear
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Headlights - Auto On/Off Function
Hard Disk Drive (Built-in)
Headlight Washer System
Illuminated Glove Box Compartment
Engine Immobiliser
Keyless Entry
Luggage/Cargo Area Light/s
Lights on Exterior Door Handles
Lane Departure Warning
Lumbar Support Both Front Seats
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Map/Reading Lights - Front & Rear
Parking Distance Control Rear
Power front seats
Power front seat Driver/memory
Protective Glazing
Power Mirrors With Folding
Power Exterior Mirrors - Heated
Remote Fuel Lid Release
Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Satellite Navigation
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Side Front AirBags
Split Fold Rear Seat
Seatback Pockets - Front Seats
Sport Seats
Sound System with 12 Speakers
Start/Stop Button
Trip Computer
Traction Control System
Tyre Pressure Monitoring System
Welcome Lights
Xenon Headlights
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Gardner Passenger, (08) 6225 2461, 1324 Albany Highway, Cannington, 6107 WA.
Comfort
| Seating capacity | 4 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 245/35 ZR19 |
| Front rim size | 9x19 |
| Rear tyre size | 265/35 ZR19 |
| Rear rim size | 10x19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2979 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 52.00 |
| Fuel consumption | 7.90 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 465 @ 1400 RPM |
| Maximum power (kW) | 272 @ 6500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 185.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1410mm x 1854mm x 4468mm |
| Ground clearance unladen | 123 mm |
| Wheelbase | 2693 mm |
| Kerb weight | 1520 kg |
| Turning circle | 11.70 m |
| Rear track | 1601 mm |
| Front track | 1579 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | BMW |
| Model | M2 |
| Variant | |
| Series | F87 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 25,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Sports |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Gardner Passenger, (08) 6225 2461, 1324 Albany Highway, Cannington, 6107 WA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!