Seller Comments
Classic Kombi Camper Pop top sides in good condition Two burner cooker Fridge Sink Fold out bed Not running Has been in dry storage but areas of rust visible Its best to come and see it in person Restorable condition

Seller Comments
Classic Kombi Camper Pop top sides in good condition Two burner cooker Fridge Sink Fold out bed Not running Has been in dry storage but areas of rust visible Its best to come and see it in person Restorable condition

| Kilometres | 4,891km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Manual |
| Body type | Commercial, 2 Doors, 8 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Leaded Petrol |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | Other / - |
| Registration | SBS516 |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MVD270632, B and B Autos, (08) 7150 1089, 375 Churchill Road, Kilburn, 5084 SA.
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MVD270632, B and B Autos, (08) 7150 1089, 375 Churchill Road, Kilburn, 5084 SA.
Comfort
| Seating capacity | 8 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 185R14 |
| Front rim size | |
| Rear tyre size | 185R14 |
| Rear rim size |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1973 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Not Sufficient Data |
| Rear suspension | Not Sufficient Data |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Leaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 56.00 |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 0 |
| Maximum torque | 143 @ - RPM |
| Maximum power (kW) | 51 @ - RPM |
| CO2 level (g/km) | |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1955mm x 1720mm x 4505mm |
| Ground clearance unladen | 0 mm |
| Wheelbase | 2400 mm |
| Kerb weight | 1305 kg |
| Turning circle | 12.30 m |
| Rear track | 1455 mm |
| Front track | 1395 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Volkswagen |
| Model | Kombi |
| Variant | |
| Series | |
| Warranty when new (months) | 0 |
| Warranty when new (kms) | 0 |
| Service interval (months) | 0 |
| Service interval (kms) | 0 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Van |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MVD270632, B and B Autos, (08) 7150 1089, 375 Churchill Road, Kilburn, 5084 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!