Seller Comments
2016 Land Rover Discovery SDV6 HSE Series 4

Seller Comments
2016 Land Rover Discovery SDV6 HSE Series 4
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 178,468km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $32,995 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 7 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 6 cyl, 3 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 8.80 L / 100 km |
| Colour ext / int | Red / - |
| Registration | NCP55T |
| Rego expiry | 15 Sep 2026 |
| VIN | SALLAAAF5GA829072 |
| Stock No | 72 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD6319, Sandgate Autos, (02) 4036 3813, 215/223 Maitland Road, Sandgate, 2304 NSW.
Optional Extras
11 Speaker Stereo
12V Socket(s) - Auxiliary
19" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Head for 3rd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 4 Zone
Alarm
Ambient Lighting - Interior
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Calipers - Front 2 Spot
Camera - Rear Vision
Cargo Cover
Cargo Net
CD Player
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Centre Differential
Colour Display Screen - Front
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Cup Holders - 3rd Row
Daytime Running Lamps - LED
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seats - 1st Row (Front)
Electronic Differential Lock
Engine Immobiliser
Flares Body Coloured
Fog Lamps - Front
Footwell Lamps - Front
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Bi-Xenon (for low & high beam)
Headlamp Washers
Hill Holder
Illuminated (puddle lamps) Door Mirrors
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Leather Seats
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 3rd Row
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Navigation System - Advanced Functionality
Park Brake - Electric
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Door Mirrors - with Memory
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front & Rear
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Wiper/Washer
Roof Rails
Seat - Bolsters Adjustable for Driver
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Height Adjustable Driver
Seat - Height Adjustable Passenger
Seat - Passenger Lumbar Adjustment Manual
Seats - 2nd Row Split Fold
Seats - 3rd Row in Leather
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Starter Button
Subwoofer
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Suspension - Air Electronic
Suspension - Auto Levelling
Tailgate with Opening Window
Trip Computer
Vented - Guards Front
Voice Recognition
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Active Cornering Enhancement
Rear Air Conditioning
Ambient Interior Lighting
Alarm System/Remote Anti Theft
Air Suspension
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
AUX/USB Input Socket
19 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Bumpers
Body Coloured Exterior Mirrors
Body Coloured Wheel Arch Flares
Bluetooth Connectivity
Cruise Control
Cargo Cover
Cargo Net on Floor
Cup Holders - Front & Rear
Centre Console Box - Multi-purpose
Central Locking Remote Control
Daytime Running Lights - LED
Dynamic Stability Control
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Exterior Mirrors - Heated
Exterior Mirrors with Puddle Light
Electric Parking Brake
Front Footwell Lights
Fog Lights - Front
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Hill Descent Control
Hard Disk Drive (Built-in)
Hill Holder
High Mounted Rear Stop Light
Headlight Washer System
Engine Immobiliser
Keyless Entry
Lights on Exterior Door Handles
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Power front seats with memory
Power Mirrors With Folding
Power Mirrors With Indicators
Power Steering
Power Windows
Radio Compact Disc Player
Roof Rails
Rollover Mitigation System
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Side Front AirBags
Split Fold Rear Seat
Sound System with 11 Speakers
Start/Stop Button
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Trip Computer
Traction Control System
Tow Pack
Third Row Seats
Trailer Stability Control
Xenon Headlights
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD6319, Sandgate Autos, (02) 4036 3813, 215/223 Maitland Road, Sandgate, 2304 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 7 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 255/55 R19 |
| Front rim size | 8x19 |
| Rear tyre size | 255/55 R19 |
| Rear rim size | 8x19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2993 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Air Springs;Double Wishbone;Gas Damper;Self Levelli |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Air Springs;Double Wishbone;Gas Damper;Self Levelli |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 82.00 |
| Fuel consumption | 8.80 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 600 @ 2000 RPM |
| Maximum power (kW) | 180 @ 4000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 230.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1887mm x 2022mm x 4838mm |
| Ground clearance unladen | 185 mm |
| Wheelbase | 2885 mm |
| Kerb weight | 2583 kg |
| Turning circle | 11.80 m |
| Rear track | 1612 mm |
| Front track | 1605 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Land Rover |
| Model | Discovery |
| Variant | Sdv6 Hse |
| Series | Lc My16.5 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD6319, Sandgate Autos, (02) 4036 3813, 215/223 Maitland Road, Sandgate, 2304 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!