Seller Comments
2016 Nissan Navara ST-X D23 Series 2 4X4

Seller Comments
2016 Nissan Navara ST-X D23 Series 2 4X4

| Kilometres | 193,137km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 3.6 L |
| Fuel type | Liquid Petroleum Gas |
| Fuel consumption | 14.20 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | DFW59V |
| Rego expiry | 21 Dec 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD028322, Western City Autos - Car City Minchinbury, (02) 7908 8727, Yards 10 and 11 / 591 Carlisle Avenue, Minchinbury, 2770 NSW.
Optional Extras
18" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Alarm
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Brake Assist
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Grille
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Engine Immobiliser
Headlamps Automatic (light sensitive)
Intermittent Wipers - Variable
Multi-function Steering Wheel
Power Steering
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Sunglass Holder
Tacho
12V Socket(s) - Auxiliary
4 Speaker Stereo
Adjustable Steering Col. - Tilt only
Airbag - Knee Driver
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Automatic Brake Differential
Bedliner
Bottle Holders - 1st Row
Camera - Rear Vision
Cargo Tie-down Rails
Carpeted - Cabin Floor
Central Locking - Key Proximity
Chrome Door Handles - Exterior
Chrome Door Handles - Interior
Chrome Door Mirrors
Clock - Digital
Compass
Control - Hill Descent
Daytime Running Lamps - LED
Diff lock(s)
Disc Brakes Front Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
Floor Mats
Fog Lamps - Front
GPS (Satellite Navigation)
Grab Handle - Drivers Side
Grab Handle - Passengers Side
Headlamps - LED
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x2
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Illuminated Vanity Mirror for Front Passenger
Independent Front Suspension
Internet Connectivity via Paired Device
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Leather Look - Gear Knob
Leather Look - Handbrake
Leather Look - Steering Wheel
Leather Seats - Partial
Limited Slip Diff
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Mudflaps - front
Mudflaps - rear
Multi-function Control Screen - Colour
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Window - Rear Windscreen
Power Windows - Front only
Rear Step bumper
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Seatback Pocket - Front Driver Seat
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelts - Lap/Sash for 4 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Height Adjustable Driver
Side Steps
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Sports Bar
Starter Button
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Storage Compartment - in Dash
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirror for Driver
Towing - Latch/Hook Front
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Alarm System/Remote Anti Theft
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Head Airbags
Engine Immobiliser
Leather Accented Upholstery
Leather Steering Wheel
Multi-function Steering Wheel
Parking Distance Control Rear
Power front seat Driver
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Side Airbags
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD028322, Western City Autos - Car City Minchinbury, (02) 7908 8727, Yards 10 and 11 / 591 Carlisle Avenue, Minchinbury, 2770 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 245/45 R18 |
| Front rim size | 8x18 |
| Rear tyre size | 245/45 R18 |
| Rear rim size | 8x18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 3565 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Liquid Petroleum Gas |
| Fuel tank capacity | 73.00 |
| Fuel consumption | 14.20 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 318 @ 2400 RPM |
| Maximum power (kW) | 175 @ 6500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 259.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1476mm x 1899mm x 4894mm |
| Ground clearance unladen | 110 mm |
| Wheelbase | 2915 mm |
| Kerb weight | 1717 kg |
| Turning circle | 11.40 m |
| Rear track | 1618 mm |
| Front track | 1602 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Holden |
| Model | Commodore |
| Variant | International (D/Fuel) |
| Series | Ve My10 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD028322, Western City Autos - Car City Minchinbury, (02) 7908 8727, Yards 10 and 11 / 591 Carlisle Avenue, Minchinbury, 2770 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!