Seller Comments
2016 RANGE ROVER EVOQUE Td4 150 SE AUTOMATIC FULL SERVICE HISTORY LEATHER REVERSE CAMERA SATELLITE NAVIGATION 2 KEYS ALLOYS TINTED WINDOWS RWC REGISTERED

Seller Comments
2016 RANGE ROVER EVOQUE Td4 150 SE AUTOMATIC FULL SERVICE HISTORY LEATHER REVERSE CAMERA SATELLITE NAVIGATION 2 KEYS ALLOYS TINTED WINDOWS RWC REGISTERED

| Kilometres | 192,997km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 5.10 L / 100 km |
| Colour ext / int | Grey / Black |
| Registration | AJK772 |
| Rego expiry | 06 Jul 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 12345, Wholesale Car Garage, (03) 8820 5512, 1 Robbins Circuit, Williamstown North, 3016 VIC.
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbag Package
Airbag Knee Driver
Anti-Lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Ambient Interior Lighting
Automatic Stop/Start
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Anti-Theft Wheel Bolts
Aux/USB Input Socket
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
Chrome Exhaust Tip(s)
Cargo Cover
Cup Holders - Front and Rear
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Centre Console Box - Multi-Purpose
Central Locking Remote Control
Child Seat Anchor Points
Dust and Pollen Filter
Dynamic Stability Control
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Exterior Mirrors - Heated
Exterior Mirrors With Puddle Light
Electric Parking Brake
Front Footwell Lights
Floor Mats - Front & Rear
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Hill Descent Control
Hill Holder
Halogen Headlights
High Mounted Rear Stop Light
Illuminated - Entry/Exit With Delayed Fade
Illuminated Glove Box Compartment
Engine Immobiliser
Keyless Entry and Drive
Luggage/Cargo Area Light(s)
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Multi Function Control Screen
Multi Function Steering Wheel
MP3 Compatible CD Player
Mobile Phone Connectivity
MAP/Reading Lights - Front
Over-Fender Flares
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Power Front Seats
Power Mirrors with Indicators & Folding
Power Steering
Power Tailgate
Power Windows
Rear Centre Armrest
Remote Boot/Hatch Release
Radio CD with 8 Speakers
Rollover Mitigation System
Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror Auto Dimming
Rear Window Demister
Side Airbags
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Split Fold Rear Seat
Start/Stop Button
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Trip Computer
Traction Control System
Tool Kit
Trailer Stability Control
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 12345, Wholesale Car Garage, (03) 8820 5512, 1 Robbins Circuit, Williamstown North, 3016 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 235/60 R18 |
| Front rim size | 8x18 |
| Rear tyre size | 235/60 R18 |
| Rear rim size | 8x18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1999 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 58.00 |
| Fuel consumption | 5.10 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 380 @ 1750 RPM |
| Maximum power (kW) | 110 @ 3500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 134.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1635mm x 1900mm x 4455mm |
| Ground clearance unladen | 210 mm |
| Wheelbase | 2660 mm |
| Kerb weight | 1780 kg |
| Turning circle | 11.30 m |
| Rear track | 1630 mm |
| Front track | 1625 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Land Rover |
| Model | Range Rover Evoque |
| Variant | Td4 150 Se |
| Series | Lv My16 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 12345, Wholesale Car Garage, (03) 8820 5512, 1 Robbins Circuit, Williamstown North, 3016 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!