Seller Comments
Drives great fresh stock , come on in , in excellent condition

Seller Comments
Drives great fresh stock , come on in , in excellent condition
| Kilometres | 236,750km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Four Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.8 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 9.90 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 19228, Uppill Place Car Disposal Centre, (08) 6280 2240, 77 Buckingham Drive, Wangara, 6065 WA.
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Air Conditioning
Compact Disc Player
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Electronic Brake Force Distribution
Fog Lights - Front
Engine Immobiliser
Limited Slip Differential
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio Cassette with 6 Speakers
Roof Racks
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Side Front Air Bags
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 19228, Uppill Place Car Disposal Centre, (08) 6280 2240, 77 Buckingham Drive, Wangara, 6065 WA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 235/70R16 |
| Front rim size | 7x16 |
| Rear tyre size | 235/70R16 |
| Rear rim size | 7x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2776 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Upper And Lower Control Arms |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Trailing Arm |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 77.00 |
| Fuel consumption | 9.90 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 400 @ 1800 RPM |
| Maximum power (kW) | 120 @ 3800 RPM |
| CO2 level (g/km) | 264.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1819mm x 1824mm x 4500mm |
| Ground clearance unladen | 200 mm |
| Wheelbase | 2647 mm |
| Kerb weight | 1962 kg |
| Turning circle | 10.94 m |
| Rear track | 1519 mm |
| Front track | 1524 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Jeep |
| Model | Cherokee |
| Variant | Sport (4X4) |
| Series | Kj My05 Upgrade |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 12,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 19228, Uppill Place Car Disposal Centre, (08) 6280 2240, 77 Buckingham Drive, Wangara, 6065 WA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!