Seller Comments
This top of the range, well maintained, 5 speed manual, 4X4 is ready for work or play. Bullbar, towbar, leather seats and reverse camera are just some of the options this ute has to offer.

Seller Comments
This top of the range, well maintained, 5 speed manual, 4X4 is ready for work or play. Bullbar, towbar, leather seats and reverse camera are just some of the options this ute has to offer.
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 229,123km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Manual |
| Body type | Ute Tray, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 4 cyl, 3 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 8.20 L / 100 km |
| Colour ext / int | Beige / - |
| Registration | DF43KH |
| Rego expiry | 13 Dec 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD18241, Peter Norbury Motors PTY LTD, (02) 5732 3090, 62W Fitzroy Street, Walcha, 2354 NSW.
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Antenna - Roof-Mounted Bee-Sting Type
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Bottle Holders - Front Seats
Cruise Control
Chrome Exterior Door Handles
Chrome Exterior Mirrors
Chrome Front Grille
Cup Holders - Front and Rear
Centre Console Box - Multi-Purpose
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Halogen Headlights
Headlights On Warning
High Mounted Rear Stop Light
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
Leather Accented Upholstery
Lockable Glove Box Compartment
Leather Steering Wheel
MP3 Compatible CD Player
Mobile Phone Connectivity
MAP/Reading Lights - Front
Power Front Seat Driver
Power Mirrors with Indicators & Folding
Power Steering
Power Windows
Rear Centre Armrest
Radio CD with 6 Speakers
Roof Rails
Reversing Camera
Rear View Mirror Day/Night
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Side Front Air Bags
Split Fold Rear Seat
Sunglass Holder
Seatback Pockets - Front Seats
Side Steps
Sunvisors with Vanity Mirrors
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD18241, Peter Norbury Motors PTY LTD, (02) 5732 3090, 62W Fitzroy Street, Walcha, 2354 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 255/65 R17 |
| Front rim size | 7x17 |
| Rear tyre size | 255/65 R17 |
| Rear rim size | 7x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2999 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Gas Damper |
| Rear suspension | Gas Damper;Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 76.00 |
| Fuel consumption | 8.20 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 380 @ 1800 RPM |
| Maximum power (kW) | 130 @ 3600 RPM |
| CO2 level (g/km) | 220.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1795mm x 1860mm x 5295mm |
| Ground clearance unladen | 235 mm |
| Wheelbase | 3095 mm |
| Kerb weight | 1935 kg |
| Turning circle | 12.60 m |
| Rear track | 1570 mm |
| Front track | 1570 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Isuzu |
| Model | D-MAX |
| Variant | Ls-Terrain Hi-Ride (4X4) |
| Series | Tf My14 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 130,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X4 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD18241, Peter Norbury Motors PTY LTD, (02) 5732 3090, 62W Fitzroy Street, Walcha, 2354 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!