Seller Comments
As traded , 2012 Mazda BT-50 Hi-Rider , long tray , runs & drives great ,
mechanically very sound , cold Air/Con , pwr windows , ladder racks
worn pain on Roof & bonnet ,
we are located 7klms north of the CBD ,

Seller Comments
As traded , 2012 Mazda BT-50 Hi-Rider , long tray , runs & drives great ,
mechanically very sound , cold Air/Con , pwr windows , ladder racks
worn pain on Roof & bonnet ,
we are located 7klms north of the CBD ,
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 316,487km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Manual |
| Body type | Ute Tray, 2 Doors, 3 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.2 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 8.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | Grey / - |
| Registration | 393MY9 |
| Rego expiry | 22 Apr 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 1505911, Autopoint, (07) 3497 4043, BY APPOINTMENT ONLY, Chermside South, 4032 QLD.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
4 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt only
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Air Conditioning
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Controls on Steering Column
Audio Decoder - WMA
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Clock - Digital
Control - Electronic Stability
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Disc Brakes Front Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Footrest - Drivers
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Independent Front Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Mudflaps - front
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors
Power Steering
Power Windows - Front only
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 3 seats
Seat - Front Bench 3st
Sunglass Holder
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Tacho
Trim - Cloth
Trip Computer
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Air Conditioning
Brake Assist
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Dynamic Stability Control
Electronic Brake Force Distribution
Head Airbags
Hill Holder
Engine Immobiliser
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 4 Speakers
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 1505911, Autopoint, (07) 3497 4043, BY APPOINTMENT ONLY, Chermside South, 4032 QLD.
Comfort
| Seating capacity | 3 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 215/70 R16 |
| Front rim size | 7x16 |
| Rear tyre size | 215/70 R16 |
| Rear rim size | 7x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2198 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Gas Damper |
| Rear suspension | Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 80.00 |
| Fuel consumption | 8.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 375 @ 1500 RPM |
| Maximum power (kW) | 110 @ 3700 RPM |
| CO2 level (g/km) | 222.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1703mm x 1850mm x 5124mm |
| Ground clearance unladen | 201 mm |
| Wheelbase | 3220 mm |
| Kerb weight | 1619 kg |
| Turning circle | 12.40 m |
| Rear track | 1590 mm |
| Front track | 1590 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mazda |
| Model | BT-50 |
| Variant | Xt (4X2) |
| Series | |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X2 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 1505911, Autopoint, (07) 3497 4043, BY APPOINTMENT ONLY, Chermside South, 4032 QLD.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!