Seller Comments
2011 Toyota Corolla Ascent Manual MY11

Seller Comments
2011 Toyota Corolla Ascent Manual MY11
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 105,567km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $11,990 |
| Transmission | Manual |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.8 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | S644ANL |
| Rego expiry | - |
| VIN | JTNBU56E50J068085 |
| Stock No | G0377 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 266099, STEINBORNER CLARE, (08) 7523 4008, 46 Main North Road, Clare, 5453 SA.
Optional Extras
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Conditioning
Air Conditioning - Pollen Filter
Antenna - in Rear Glass
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Colour - Rear Garnish
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Cargo Tie Down Hooks/Rings
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Clear Side Indicator Lenses
Clock - Digital
Control - Electronic Stability
Control - Traction
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Footrest - Drivers
Gloveboxes - Upper & Lower
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Illuminated - Key Ignition Barrel/Surround
Illuminated - Switch Panel (Window/ Locking)
Independent Front Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Metallic Finish Interior Inserts
Power Door Mirrors
Power Steering - Electro-Hydraulic
Power Windows - Front & Rear
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Full Size Steel
Storage Area - Under Dash
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunglass Holder
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Tacho
Trim - Cloth
Trip Computer
Wheel Covers - Full
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Airbag Knee Driver
Anti-Lock Braking
Air Conditioning
Brake Assist
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Head Airbags
Engine Immobiliser
Power Mirrors with Indicators
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Side Front Air Bags
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 266099, STEINBORNER CLARE, (08) 7523 4008, 46 Main North Road, Clare, 5453 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 195/65 R15 |
| Front rim size | 6x15 |
| Rear tyre size | 195/65 R15 |
| Rear rim size | 6x15 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1798 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Lower Control Arm;Macpherson |
| Rear suspension | Coil Spring;Gas Damper;Trailing Arm;Torsion Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 55.00 |
| Fuel consumption | 7.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 175 @ 4400 RPM |
| Maximum power (kW) | 100 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 171.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1475mm x 1760mm x 4540mm |
| Ground clearance unladen | 102 mm |
| Wheelbase | 2600 mm |
| Kerb weight | 1315 kg |
| Turning circle | 10.40 m |
| Rear track | 1532 mm |
| Front track | 1535 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Toyota |
| Model | Corolla |
| Variant | Ascent |
| Series | Zre152R My11 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 266099, STEINBORNER CLARE, (08) 7523 4008, 46 Main North Road, Clare, 5453 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!